9035 մեքենա ստուգվել է ուժեղացված հսկողության ընթացքում. ՆԳՆ-ն հայտարարարություն է տարածել
Արգելափակումից դուրս բերված մեքենաներ, օգնություն ստացած քաղաքացիներ, ոչ սթափ վարորդներ․ ՆԳՆ ծառայություններն ամփոփել են ուժեղացված հսկողության արդյունքները
Ինչպես հայտարարվել էր՝ ՆԳ նախարարության ենթակա ծառայությունները տոնական օրերին հանրապետության ողջ տարածքում իրականացրել են ուժեղացված ծառայություն։ Փրկարարներն ու ոստիկանները ապահովել են հասարակական կարգն ու երթևեկության մասնակիցների անվտանգությունը, արգելափակումներից դուրս են բերել տրանսպորտային միջոցներ, քաղաքացիներին ցուցաբերել համապատասխան օգնություն։
24/7 ռեժիմով ուժեղացված ծառայություն է իրականացրել Փրկարար ծառայությունը: Քաղաքացիներին օգնություն ցուցաբերելու նպատակով հանրապետության ճանապարհներին իրականացվել են շրջայցեր, սահմանվել է հերթապահություն:
Փրկարարները ձյան առատ տեղումների հետևանքով արգելափակումից դուրս են բերել 428 տրանսպորտային միջոց, նաև համապատասխան օգնություն են ցուցաբերել 845 քաղաքացու:
Միաժամանակ՝ հունվարի 1-ից 7-ը, պարեկային ծառայողները հանրապետությունում ստուգման են ենթարկել 9035 տրանսպորտային միջոց, որոնցից 261-ի անվադողերը եղել են ամառային, իսկ 298-ինը՝ սահմանված չափորոշիչներին չհամապատասխանող ձմեռային անվադողերով։ Նշված բոլոր մեքենաների վարորդների նկատմամբ իրականացվել է վարչարարություն։
Տոնական օրերին հայտնաբերվել է նաև ոչ սթափ 417 վարորդ, որոնց տրանսպորտային միջոցները տեղափոխվել են պահպանվող հատուկ տարածքներ։
Նույն ժամանակահատվածում տեղի է ունեցել ճանապարհատրանսպորտային 810 պատահար, որոնցից 310-ը՝ Երևանում, 500-ը՝ մարզերում: Պատահարների մասնակից 1592 տրանսպորտային միջոցների ստուգմամբ կազմվել է վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ 52 արձանագրություն։ Նշվածից ընդամենը 37 մեքենայի անվադողերն են եղել ամառային, իսկ 16-ինը եղել են չափորոշիչներին չհամապատասխանող ձմեռային անվադողեր:
Այս պատկերը ցույց է տալիս, որ ինչպես ՆԳ նախարարության կողմից պարբերաբար իրազեկումների, այնպես էլ Պարեկային ծառայության վարչարարության արդյունքում՝ վարորդները հիմնականում դրսևորել են պատասխանատու վարքագիծ՝ սահմանված ժամկետում փոխարինելով անվադողերը։
Փրկարար ծառայության և Ոստիկանության ծառայողները համագործակցել են նաև տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ և առկա մերկասառույցի և մաքրման աշխատանքների անհրաժեշտության դեպքում տեղեկատվություն են տրամադրել գործընկերներին։
ՆԳ նախարարությունը հորդորում է պահպանել երթևեկության կանոնները և տրանսպորտային միջոցները վարել բացառապես ձմեռային անվադողերով։
Պատկերը ցույց է տալիս, որ ինչպես ՆԳ նախարարության կողմից պարբերաբար իրազեկումների, այնպես էլ Պարեկային ծառայության վարչարարության արդյունքում վարորդները հիմնականում դրսևորել են պատասխանատու վարքագիծ՝ սահմանված ժամկետում փոխարինելով անվադողերը։

В результате усиленного контроля проверено 9035 автомобилей: МВД сделало заявление
Арестованные автомобили, помощь гражданам, нетрезвые водители. МВД подвело итоги результатов усиленной проверки.
Как было объявлено, службы, находящиеся под министром внутренних дел, осуществляли усиленное дежурство на протяжении праздничных дней по всей территории страны. Спасатели и полицейские обеспечивали общественный порядок и безопасность участников дорожного движения, вывозили транспортные средства из блокированных участков, оказывали соответствующую помощь гражданам.
Пожарно-спасательная служба работала в режиме 24/7 по оказанию помощи гражданам, проводились объезды по дорогам республики, была установлена дежурная служба.
В результате обильных снегопадов спасатели вывезли 428 транспортных средств из блокировок, также была оказана помощь 845 гражданам. В тот же период с 1 по 7 января патрульными службами было проверено 9035 транспортных средств, из которых 261 имели летние шины, а 298 - зимние шины, не соответствующие установленным стандартам. К водителям всех упомянутых автомобилей были применены меры административного воздействия.
В праздничные дни также было выявлено 417 нетрезвых водителей, транспортные средства которых были эвакуированы на охраняемые площадки.
В тот же период произошло 810 дорожно-транспортных происшествий, из которых 310 – в Ереване, 500 – в регионах. По проверке 1592 транспортных средств было составлено 52 протокола об административных правонарушениях. Из них только 37 автомобилей имели летние шины, а 16 – шины, не соответствующие стандартам.
Данная картина показывает, что как благодаря регулярным информированиям МВД, так и благодаря действиям патрульных служб, водители в основном проявили ответственное поведение, заменяя шины в установленный срок.
Спасательная служба и сотрудники полиции также сотрудничали с местными органами самоуправления и предоставляли информацию о наличии гололеда и необходимости проведения работ по очистке.
Министерство внутренних дел призывает соблюдать правила дорожного движения и управлять транспортными средствами исключительно на зимних шинах.