9035 մեքենա ստուգվել է ուժեղացված հսկողության ընթացքում. ՆԳՆ-ն հայտարարարություն է տարածել
Արգելափակումից դուրս բերված մեքենաներ, օգնություն ստացած քաղաքացիներ, ոչ սթափ վարորդներ․ ՆԳՆ ծառայություններն ամփոփել են ուժեղացված հսկողության արդյունքները
Ինչպես հայտարարվել էր՝ ՆԳ նախարարության ենթակա ծառայությունները տոնական օրերին հանրապետության ողջ տարածքում իրականացրել են ուժեղացված ծառայություն։ Փրկարարներն ու ոստիկանները ապահովել են հասարակական կարգն ու երթևեկության մասնակիցների անվտանգությունը, արգելափակումներից դուրս են բերել տրանսպորտային միջոցներ, քաղաքացիներին ցուցաբերել համապատասխան օգնություն։
24/7 ռեժիմով ուժեղացված ծառայություն է իրականացրել Փրկարար ծառայությունը: Քաղաքացիներին օգնություն ցուցաբերելու նպատակով հանրապետության ճանապարհներին իրականացվել են շրջայցեր, սահմանվել է հերթապահություն:
Փրկարարները ձյան առատ տեղումների հետևանքով արգելափակումից դուրս են բերել 428 տրանսպորտային միջոց, նաև համապատասխան օգնություն են ցուցաբերել 845 քաղաքացու:
Միաժամանակ՝ հունվարի 1-ից 7-ը, պարեկային ծառայողները հանրապետությունում ստուգման են ենթարկել 9035 տրանսպորտային միջոց, որոնցից 261-ի անվադողերը եղել են ամառային, իսկ 298-ինը՝ սահմանված չափորոշիչներին չհամապատասխանող ձմեռային անվադողերով։ Նշված բոլոր մեքենաների վարորդների նկատմամբ իրականացվել է վարչարարություն։
Տոնական օրերին հայտնաբերվել է նաև ոչ սթափ 417 վարորդ, որոնց տրանսպորտային միջոցները տեղափոխվել են պահպանվող հատուկ տարածքներ։
Նույն ժամանակահատվածում տեղի է ունեցել ճանապարհատրանսպորտային 810 պատահար, որոնցից 310-ը՝ Երևանում, 500-ը՝ մարզերում: Պատահարների մասնակից 1592 տրանսպորտային միջոցների ստուգմամբ կազմվել է վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ 52 արձանագրություն։ Նշվածից ընդամենը 37 մեքենայի անվադողերն են եղել ամառային, իսկ 16-ինը եղել են չափորոշիչներին չհամապատասխանող ձմեռային անվադողեր:
Այս պատկերը ցույց է տալիս, որ ինչպես ՆԳ նախարարության կողմից պարբերաբար իրազեկումների, այնպես էլ Պարեկային ծառայության վարչարարության արդյունքում՝ վարորդները հիմնականում դրսևորել են պատասխանատու վարքագիծ՝ սահմանված ժամկետում փոխարինելով անվադողերը։
Փրկարար ծառայության և Ոստիկանության ծառայողները համագործակցել են նաև տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ և առկա մերկասառույցի և մաքրման աշխատանքների անհրաժեշտության դեպքում տեղեկատվություն են տրամադրել գործընկերներին։
ՆԳ նախարարությունը հորդորում է պահպանել երթևեկության կանոնները և տրանսպորտային միջոցները վարել բացառապես ձմեռային անվադողերով։
Պատկերը ցույց է տալիս, որ ինչպես ՆԳ նախարարության կողմից պարբերաբար իրազեկումների, այնպես էլ Պարեկային ծառայության վարչարարության արդյունքում վարորդները հիմնականում դրսևորել են պատասխանատու վարքագիծ՝ սահմանված ժամկետում փոխարինելով անվադողերը։

Vehicles removed from blockades, assistance provided to citizens, and intoxicated drivers apprehended: The Ministry of Internal Affairs summarizes the results of its intensified surveillance.
As previously stated, agencies under the Ministry of Internal Affairs conducted heightened services across the country during the holiday period. Rescuers and police ensured public order and the safety of road participants, removed vehicles from blockades, and provided necessary assistance to citizens.
The Rescue Service operated on a 24/7 basis to assist citizens, conducting patrols on the country’s roads and establishing duty posts. Rescuers removed 428 vehicles from blockades due to heavy snowfall and provided assistance to 845 citizens. During the period from January 1 to 7, police officers inspected 9035 vehicles, of which 261 had summer tires, and 298 did not meet the required standards for winter tires. Administrative action was taken against all drivers of these vehicles.
During the holiday period, 417 intoxicated drivers were also identified, and their vehicles were moved to secure areas. At the same time, 810 traffic accidents occurred, with 310 in Yerevan and 500 in the regions. Administrative violation reports were filed for 52 vehicles involved in these incidents, with 37 identified as having summer tires and 16 with non-compliant winter tires.
This data indicates that, in response to regular notifications from the Ministry of Internal Affairs and enforcement by the Patrol Service, drivers primarily demonstrated responsible behavior by replacing their tires within the designated timeframe.
The Rescue Service and Police also collaborated with local self-governance bodies, providing information to partners regarding the presence of black ice and the necessity of cleaning efforts.
The Ministry of Internal Affairs urges the public to adhere to traffic rules and to drive vehicles equipped exclusively with winter tires.