«Հրազդան» ՔԿՀ-ում փորձել են փոխանցել 58․85 գրամ ընդհանուր քաշով թմրանյութ
2021 թվականի սեպտեմբերի 09-ին՝ ժամը 05։40-ի սահմաններում, Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության «Հրազդան» քրեակատարողական հիմնարկի ծառայողի կողմից նկատվել է կասկածելի շարժ հիմնարկի հիմնական պատի շրջակայքում։
Այս մասին հայտնում են Քրեակատարողական ծառայությունից։
Անմիջապես կատարվել է տարածքի զննում և վերոնշյալ հատվածից հայտնաբերվել են 1 փաթեթ և 2 թելակոճ, որոնց միջոցով դատապարտյալները փորձել են փաթեթը ներքաշել իրենց խուց։
Փաթեթի զննությամբ հայտնաբերվել են 2 բջջային հեռախոս և մարիխուանա տեսակի թմրամիջոցին նմանվող, 58․85 գրամ ընդհանուր քաշով, 5 առանձնացված փաթեթներով զանգված։

Attempt to Smuggle 58.85 Grams of Drugs at Hrazdan Penitentiary
On September 9, 2021, around 5:40 AM, a staff member of the Hrazdan penitentiary of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia noticed suspicious movement around the main wall of the facility. This information has been reported by the Penitentiary Service.
Immediately, a search of the area was conducted, and from the aforementioned section, a package and two ropes were found. With these tools, the inmates attempted to pull the package into their cell.
Upon inspecting the package, two mobile phones and a substance resembling marijuana, weighing a total of 58.85 grams and divided into five separate packages, were discovered. Documentation is being prepared regarding the incident, and a forensic chemical examination has been ordered.