Ապօրինի գույքի բռնագրավման առաջին հայցը ներկայացվեց. 485,138,000 ՀՀ դրամ
. Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան է ներկայացվել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ առաջին հայցադիմումը, որն ընդունվել է վարույթ: Տեղեկությունը հայտնում է ՀՀ գլխավոր դատախազությունը։
Իրավասու մարմինը պահանջ է ներկայացրել դատարանին Սերոբ Ռազմիկի Հարությունյանից և Անուշ Արարատի Անտոնյանից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության գույք կամ գումար բռնագանձել։ Գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը Facebook-ի իր էջում գրել է, որ այս Հարությունյանը ԱԱԾ նախկին պաշտոնյա է։
Sputnik Արմենիայի տեղեկություններով` նրանք ամուսիններ են։ Սերոբ Հարությունյանը նախկինում եղել է Կոտայքի մարզի ոստիկանապետը, «Նուբարաշեն» ՔԿՀ–ի պետը։
Դատախազության պահանջով Հարությունյանից ու Անտոնյանից կարող է բռնագանձվել Երևան քաղաքի Հյուսիսային պողոտայում գտնվող բնակարանը, իսկ անհնարինության դեպքում՝ բռնագանձել գույքի միջին շուկայական արժեքը՝ 187 մլն 250 հազար ՀՀ դրամ, Հյուսիսային պողոտայում գտնվող ավտոկայանատեղին, իսկ անհնարինության դեպքում՝ բռնագանձել գույքի միջին շուկայական արժեքը՝ 6 մլն ՀՀ դրամ, Հյուսիսային պողոտայում գտնվող ավտոկայանատեղիի 97.6 տոկոսը, իսկ անհնարինության դեպքում՝ բռնագանձել գույքի միջին շուկայական արժեքը՝ 5 մլն 880 հազար 400 ՀՀ դրամ:
Սերոբ Հարությունյանից կարող է բռնագանձվել Երևանի Չեխովի փողոցում գտնվող անշարժ գույքի վարձակալությունից ստացված գումար՝ 8 մլն ՀՀ դրամ, «BMW X6 3.5 I» ավտոմեքենայի օտարման և «PORSCHE PANAMERA S 4.8» մակնիշի ավտոմեքենայի ձեռքբերման արժեքների տարբերություն՝ 1 մլն ՀՀ դրամ, «BMW X6 XDRIVE 3.5 I» մակնիշի ավտոմեքենայի ապօրինի ծագում ունեցող մասի օտարման արժեք՝ 990 հազար ՀՀ դրամ, ինչպես նաև «Օրանժ գազ» ՍՊ ընկերության բաժնեմասի օտարման արժեքի 50 տոկոսը՝ 215 մլն 707 հազար 500 ՀՀ դրամ, 14 մլն 361 հազար 672 ՀՀ դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով:
Հարություն Սերոբի Հարությունյանից նախատեսվում է բռնագանձել Երևանի Չեխովի փողոցում գտնվող անշարժ գույքի 40 տոկոսը, իսկ անհնարինության դեպքում՝ բռնագանձել գույքի միջին շուկայական արժեքը՝ 34 մլն 700 հազար ՀՀ դրամ, «PORSCHE PANAMERA S 4.8» մակնիշի ավտոմեքենան կամ գույքի միջին շուկայական արժեքը՝ 11 մլն 250 հազար ՀՀ դրամ (որպես Սերոբ Ռազմիկի Հարությունյանին պատկանող գույք):
Առաջիկայում վարչության կողմից այլ գործերով, որոնցով արդեն իսկ կիրառվել են հայցի նախնական ապահովման միջոցներ, ևս կներկայացվեն ապօրինի գույքի բռնագանձման հայցադիմումներ։
Հիշեցնենք` Սերոբ Հարությունյանը հայտնի դարձավ, երբ ՀՔԾ-ում քրեական գործ հարուցվեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության նախագահ Սուրեն Պապիկյանի անձնական կյանքի մասին տեղեկություն տարածելու համար։
Հարությունյանին պաշտոնեական դիրքի չարաշահման համար մեղադրանք առաջադրվեց, քանի որ հենց նա էր կասկածվում այդ տեղեկությունները հանրայնացնելու համար: Հետագայում քրգործը կարճվեց:

First Lawsuit for Confiscation of Illegal Property Filed: 485,138,000 AMD
The first lawsuit for the confiscation of property of illegal origin has been submitted to the first-instance court of general jurisdiction in Yerevan, and it has been accepted for proceedings. This information was reported by the Office of the Prosecutor General of Armenia.
The competent authority has requested the court to confiscate property or money from Serob Razmik Harutyunyan and Anush Ararati Antonyan in favor of the Republic of Armenia. Gor Abrahamyan, an advisor to the Prosecutor General, noted on his Facebook page that this Harutyunyan is a former official of the National Security Service.
According to Sputnik Armenia, the two are married. Serob Harutyunyan has previously served as the Chief of Police of Kotayk Province and the head of the “Nubarashen” Penitentiary.
According to the prosecutor's request, the confiscation of an apartment located on Northern Avenue in Yerevan is sought from Harutyunyan and Antonyan, or, if that is not possible, the confiscation of the average market value of the property, which is 187 million 250 thousand AMD. Also, the parking lot located on Northern Avenue is subject to the same conditions, with an average market value of 6 million AMD, as well as 97.6% of the same parking lot, with an average market value of 5 million 880 thousand 400 AMD.
From Serob Harutyunyan, the confiscation of funds received from the leasing of real estate on Chekhov Street in Yerevan amounting to 8 million AMD is planned. The difference in the value for the sale of a “BMW X6 3.5 I” vehicle and the acquisition of a “PORSCHE PANAMERA S 4.8” vehicle is 1 million AMD. Furthermore, the value for the sale of the illegal share of the “BMW X6 XDRIVE 3.5 I” vehicle is 990 thousand AMD, as well as 50% of the sale value of the shares of “Orange Gas” LLC, which equals 215 million 707 thousand 500 AMD, and 14 million 361 thousand 672 AMD that are not substantiated by lawful income.
From Harutyunyan Serob, 40% of the property located on Chekhov Street in Yerevan is expected to be confiscated, or in case of impossibility, the average market value of the property, which is 34 million 700 thousand AMD. The “PORSCHE PANAMERA S 4.8” vehicle or its average market value of 11 million 250 thousand AMD is also subjected to confiscation as property belonging to Serob Razmik Harutyunyan.
In the near future, further lawsuits for the confiscation of illegal property will be submitted by the department for other cases for which preliminary measures for securing claims have already been applied.
It is noted that Serob Harutyunyan became known when a criminal case was initiated in the Special Investigative Service regarding the dissemination of information about the personal life of Suren Papikyan, the head of the Political Council of the “Civil Contract” party. Accusations were filed against Harutyunyan for abuse of official position, as he was suspected of publicizing that information. The criminal case was later terminated.