Ռուսաստանը ծրագրում է նոր խոշոր հարձակում. Զելենսկի
Ռուսաստանի զինված ուժերը կարող են հարձակում սկսել Ուկրաինայի Սումիի և Խարկովի մարզերում, ինչպես նաև Զապորոժիայի շրջանում։ Նման մտահոգություն է հայտնել Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին ֆրանսիական Le Figaro թերթին տված հարցազրույցում։
«Մենք կիսեցինք հետախուզական տվյալները մեր դաշնակիցների հետ: Մենք պետք է նայենք իրավիճակին լայն բաց աչքերով», - ասել է Ուկրաինայի նախագահը:
Զելենսկու խոսքով՝ Մոսկվան իբր ժամանակ է շահում բանակցությունների ընթացքում։ Ըստ ուկրաինացի քաղաքական գործչի՝ ռուսական բանակի նոր հարձակումը կարող է տեղի ունենալ 2025 թվականի գարնանը։ Զելենսկին նաև կարծում է, որ ռուս զինվորականները ներկայումս ռեսուրսներ են կուտակում։ Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանը, իբր, մտադիր էր նմանատիպ հարձակում սկսել 2024 թվականի ամռանը։ Քաղաքական գործիչը հենց այս հայտարարությամբ է բացատրել Ուկրաինայի զինված ուժերի գործողությունը Կուրսկի շրջանում։