50-ամյա տղամարդը գնել է մոտ 7300 գլուխ գառ եւ ոչխար, բայց վճարել է ընդամենը մոտ 130 մլն դրամ. նա կալանավորվել է
50-ամյա տղամարդուն մեղադրանք է առաջադրվել՝ վստահությունը չարաշահելու եղանակով ուրիշի գույքի հափշտակություն կատարելու համար:ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարեւոր գործերի քննության գլխավո�…
50-ամյա տղամարդուն մեղադրանք է առաջադրվել՝ վստահությունը չարաշահելու եղանակով ուրիշի գույքի հափշտակություն կատարելու համար:
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարեւոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում իրականացված մեծածավալ քննչական եւ դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում պարզվել են ազգությամբ հայ, 50-ամյա ՌԴ քաղաքացու կողմից վստահությունը չարաշահելու եղանակով ուրիշի գույքի հափշտակության դեպքերի մի շարք հանգամանքներ:
Քննությամբ ձեռք բերված տվյալների համաձայն՝ 50-ամյա տղամարդը, մտերիմ հարաբերությունների մեջ գտնվելով Երեւանի 60-ամյա բնակչի հետ, վերջինիս վստահեցրել է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունում ունենալով մեծ հնարավորություններ եւ կապեր՝ կարող է Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծել գառներ եւ ոչխարներ, կազմակերպել դրանց մորթը եւ միսը վաճառելով ստանալ մեծ շահույթ: 60-ամյա տղամարդը, 2018թ. աշնանը ԻԻՀ քաղաքացուց տեղեկանալով Ռուսաստանի Դաշնության Վոլգոգրադ քաղաքից 28.000 կգ գառի միս Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծելու նրա մտադրության մասին, վստահելով 50-ամյա իր ծանոթին, իր հերթին ԻԻՀ քաղաքացուն վստահեցրել է, որ կարող է կազմակերպել նշված գործընթացը: Այդ նպատակով նա ԻԻՀ քաղաքացուց ստացել է 36.124.500 ՀՀ դրամին համարժեք 75.000 ԱՄՆ դոլար եւ 26.000.000 ՀՀ դրամ, որն ամբողջությամբ տվել է իր 50-ամյա ծանոթին: Վերջինս ՌԴ-ից Հայաստանի Հանրապետություն է ներկրել ընդամենը 10.000 կգ գառի միս: 60-ամյա տղամարդը, տեսնելով, որ իր ծանոթը պայմանավորված քանակի միսը չի ուղարկում ՀՀ, պահանջել է մնացած 18.000 կգ գառի մսի գումարը՝ այն ԻԻՀ քաղաքացուն հետ վերադարձնելու նպատակով: Սակայն 50-ամյա տղամարդը չի վերադարձրել գումարը՝  հափշտակելով առանձնապես խոշոր չափերով 43.200.000 ՀՀ դրամ գումարը:
Բացի այդ, 2019թ. ընթացքում, Երեւան քաղաքի 60-ամյա բնակիչը  մեծ քանակությամբ գառներ է տարել Կոտայքի մարզում գտնվող սպանդանոց՝ մորթ կազմակերպելու նպատակով: 50-ամյա տղամարդը, տեղեկանալով նշված սպանդանոցում մորթ կատարող անձի եւ վերջինիս հոր՝ գառներ գնելու ցանկության մասին, խարդախությամբ գումար հափշտակելու նպատակով, առանց իր ծանոթի գիտության եւ համաձայնության, հոր եւ որդուն վստահեցնելով, որ ինքն ու 60-ամյա տղամարդը գործընկերներ են, առաջարկել է իրենից գնել 60 գլուխ գառ: Մորթ կատարող անձը, ոչինչ չկասկածելով, վերջինիցս գնել է 60 գլուխ գառ՝ վճարելով խոշոր չափերի՝ 2.400.000 ՀՀ դրամ, որը 50-ամյա տղամարդն ամբողջությամբ հափշտակել է:
Այնուհետեւ, 50-ամյա տղամարդը, չարաշահելով Երեւանի մեկ այլ՝ 55-ամյա բնակչի վստահությունը, խարդախությամբ գումարներ հափշտակելու նպատակով, վերջինիս վստահեցրել է, որ զբաղվում է գառների առքուվաճառքով: 55-ամյա տղամարդը, վստահելով նրան, 2019թ. օգոստոսի 9-ից մինչեւ հոկտեմբերի 9-ն ընկած ժամանակահատվածում վերջինիս մաս-մաս վաճառել է մոտ 7300 գլուխ գառ եւ ոչխար՝ դրանց վաճառքից հետո գումարը վճարելու պայմանով: 50-ամյա տղամարդը, վաճառելով գառներն ու ոչխարները, նրան մաս-մաս վճարել է ընդամենը մոտ 130.000.000 ՀՀ դրամ, իսկ մնացած մոտ 196.000.000 ՀՀ դրամը չի վճարել՝ հափշտակելով այն:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ 50-ամյա տղամարդուն մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (2 դրվագ) եւ 178-րդ 2-րդ մասի 2-րդ կետով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:

A 50-year-old man has been charged with theft through the abuse of trust. Following extensive investigative and procedural actions conducted by the Main Investigative Department of the Special Cases of the Investigative Committee of Armenia, several circumstances of theft through trust abuse by a 50-year-old Russian citizen of Armenian descent were uncovered.
According to the data obtained during the investigation, the 50-year-old man, having a close relationship with a 60-year-old resident of Yerevan, convinced him that he could import lambs and sheep into Armenia from the Russian Federation, organize their slaughter, and make a considerable profit by selling the meat, due to his significant opportunities and connections in Russia.
In the autumn of 2018, the 60-year-old man learned from an Iranian citizen about the intention to import 28,000 kg of lamb meat from Volgograd, Russia, to Armenia. Trusting his acquaintance, the 60-year-old assured the Iranian citizen that he could organize the process. To this end, he received 75,000 USD and 26,000,000 AMD, which was equivalent to 36,124,500 AMD, from the Iranian citizen and handed it entirely to his 50-year-old acquaintance. The latter imported only 10,000 kg of lamb meat into Armenia.
When the 60-year-old man noticed that his acquaintance was not delivering the contracted quantity of meat to Armenia, he demanded the remaining payment for the 18,000 kg of lamb meat to return it to the Iranian citizen. However, the 50-year-old man did not return the funds, having embezzled a total of 43,200,000 AMD.
Additionally, during 2019, the 60-year-old resident of Yerevan brought a large number of lambs to a slaughterhouse located in the Kotayk region for slaughter. The 50-year-old man took advantage of the trust of the slaughterhouse worker and his father, without their knowledge or consent, and deceitfully offered to sell them 60 sheep, claiming he and the 60-year-old man were partners. The unsuspecting worker bought 60 sheep from him, paying a substantial amount of 2,400,000 AMD, which the 50-year-old then embezzled.
Subsequently, the 50-year-old man, misusing the trust of another 55-year-old resident of Yerevan, deceived him into believing he was engaged in the buying and selling of lambs. The 55-year-old, trusting him, sold him approximately 7,300 sheep and lambs in parts between August 9 and October 9, 2019, with the agreement that he would pay after selling them. The 50-year-old man paid him only about 130,000,000 AMD out of the sales, failing to pay the remaining approximately 196,000,000 AMD, which he embezzled.
Based on sufficient evidence, the 50-year-old man has been charged under Article 178, Part 3, Clause 1 (2 episodes) and Part 2, Clause 2 of the RA Criminal Code. He has been detained as a measure of restraint. The pre-trial investigation is ongoing.