Հայաստանում 620.905 աշխատատեղ կա. վարչապետ
2020 թվականի ապրիլի 29-ի դրությամբ Հայաստանում 620 905 աշխատատեղ կար: Խոսքը միայն այն աշխատատեղերի մասին է, որոնց համար մարդիկ աշխատավարձ են ստացել եւ որոնց հետ կապված հարկային հաշվարկներ եւ…
2020 թվականի ապրիլի 29-ի դրությամբ Հայաստանում 620 905 աշխատատեղ կար: Խոսքը միայն այն աշխատատեղերի մասին է, որոնց համար մարդիկ աշխատավարձ են ստացել եւ որոնց հետ կապված հարկային հաշվարկներ եւ հայտարարագրեն են ներկայացվել: Այս մասին մայիսի 6-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նիստին 2019-ի կառավարության ծրագրի կատարողականի վերաբերյալ զեկույցի քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան` զեկուցելով նաեւ այս պահի դրությամբ կորոնավիրուսի սոցիալ-տնտեսական հետեւանքների հաղթահարմանն ուղղված կառավարության կողմից իրականացվող 16 ծրագրի արդյունքների մասին:
Ընդ որում, ըստ նրա, փետրվարին Հայաստանում 618 հազար աշխատատեղ կար: «2019 թվականի ամռանը մենք առաջին անգամ գրանցեցինք այն փաստը, որ Հայաստանում աշխատատեղերի քանակը գերազանցում է 600 հազարը»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով` ապրիլին աշխատավարձային ֆոնդը 123.9 միլիարդ դրամ է կազմել, իսկ փետրվարին այն եղել է 119.7 միլիարդ դրամի մակարդակում: «Ես այս մասին ասում են, որպեսզի ցույց տամ, որ կառավարությանը հաջողվել է կառավարել ճգնաժամը, ինչը վստահորեն վկայել սոցիալական ճգնաժամի բացակայության մասին»,- շեշտեց վարչապետը:

There are 620,905 Jobs in Armenia, According to the Prime Minister
As of April 29, 2020, there were 620,905 jobs in Armenia. This figure refers only to those jobs for which individuals received salaries and for which tax calculations and declarations were submitted. Prime Minister Nikol Pashinyan made this statement during a session of the National Assembly on May 6 while discussing the performance of the government program for 2019, also reporting on the results of 16 programs implemented by the government to overcome the socio-economic consequences of the coronavirus pandemic.
According to him, in February, there were 618,000 jobs in Armenia. “In the summer of 2019, we recorded for the first time that the number of jobs in Armenia exceeded 600,000,” Pashinyan said.
The Prime Minister noted that in April, the wage fund reached 123.9 billion drams, compared to 119.7 billion drams in February. “I mention this to show that the government has been able to manage the crisis, which confidently indicates the absence of a social crisis,” the Prime Minister emphasized.