Արսեն Թորոսյանը 2019-ի 10 ամիսների ընթացքում ստացել է 14.834.904 դրամ պարգևավճար. AntiFake.am
Ըստ AntiFake.am-ի` Առողջապահության նախարարությանն ուղղված հարցման պատասխանի` 2019 թվականի մարտ - դեկտեմբեր ամիսներին հայտարարագրեր ներկացանող անձինք` նախարար Արսեն Թորոսյանը, փոխնախարարները, գլխավո�…
Ըստ AntiFake.am-ի` Առողջապահության նախարարությանն ուղղված հարցման պատասխանի` 2019 թվականի մարտ - դեկտեմբեր ամիսներին հայտարարագրեր ներկացանող անձինք` նախարար Արսեն Թորոսյանը, փոխնախարարները, գլխավոր քարտուղարի տեղակալը, լիցենզավորման գործակալության և պետական առողջապահական գործակալության պետերը պարգևավճարներ են ստացել:
Մասնավորապես, Առողջապահության նախարարությունում ամենամեծ չափով պարգևավճար ստացած պաշտոնյան նախարար Արսեն Թորոսյանն է, ով 2019 թվականի 10 ամիսների ընթացքում ստացել է 14.834.904 դրամ պարգևավճար: Գումարը գոյացել է 2019 թվականի բյուջեի 4111-րդ և 4112-րդ հոդվածների համաձայն:
Նախարարի տեղակալ Լենա Նանուշյանը դարձյալ նշված ժամանակահատվածների ընթացքում ստացել է 9.371.014 դրամ: Նախարարի մեկ այլ տեղակալ` Անահիտ Ավանեսյանը ստացել է 9.672.612 դրամ:
Բոլորովին վերջերս փոխնախարար նշանակված Արտյոմ Սմբատյանը, ով մինչ այդ զբաղեցնում էր աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտեւղարի պաշտոնը, որպես պարգևավճար 2019 թվականի մարտ-դեկտեմբեր ամիսներին ստացել է 7.300.757 դրամ, իսկ փոխնախարար Լևոն Հակոբյանը` 7.132.109 դրամ:
Հարկ է նշել, որ դեռևս մարտի 30-ին ձերբակալվել էր առողջապահության փոխնախարար Արսեն Դավթյանը: Նրան մեղադրանք է առաջադրվել գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով և 312-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով՝ առանձնապես խոշոր չափի կաշառք ստանալու համար: Մինչ այդ, նախկին փոխնախարարը արդեն իսկ հասցրել էր ստանալ իր ամսական պարգևավճարը` 1.124.430 դրամ:
Մեկ այլ պաշտոնաթող փոխնախարար` Հովհաննես Հարությունյանը, պաշտոնավարել է մինչև 2019 թվականի հոկտեմբերի 10-ը` մինչ այդ ստանալով 5.035.635 դրամ: Նորանշանակ փոխնախարար Շավարշ Գրիգորյանը, որը իր պարտականությունները կատարում է այս տարվա նոյեմբերի 15-ից, ստացել է 1,661,447 դրամ:
Նախարարության գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Վահե Հակոբյանը ստացել է 2,563,454 դրամ պարգևավճար։
Առողջապահության նախարարության Պետական առողջապահական գործակալության պետ Ծաղիկ Վարդանյանն ստանցել է 2,900,107 դրամ պարգևավճար։ Իսկ Լիցենզավորման գործակալության պետ Վահե Ալեքսանյանը՝ 3,696,628 դրամ։
Նախարարության բարձրաստիճան վերոնշյալ պաշտոնյաներին հատկացված պարգևավճարների ընդհանուր թիվը շուրջ 65 միլիոն դրամ է:

Arsen Torosyan Received 14,834,904 Drams in Bonuses During the First 10 Months of 2019: AntiFake.am
According to AntiFake.am, in response to an inquiry directed to the Ministry of Health, individuals who submitted declarations from March to December 2019, including Minister Arsen Torosyan, the deputy ministers, the deputy secretary general, and the heads of the licensing agency and the state health agency, received bonuses.
Notably, the official who received the largest amount in bonuses from the Ministry of Health is Minister Arsen Torosyan, who received 14,834,904 drams during the first 10 months of 2019. This amount was allocated according to articles 4111 and 4112 of the 2019 budget.
The minister's deputy, Lena Nanushyan, received 9,371,014 drams during the same period. Another deputy minister, Anahit Avanesyan, received 9,672,612 drams. Recently appointed Deputy Minister Artyom Smbatyan, who previously held the position of head of staff and chief secretary, received 7,300,757 drams as a bonus from March to December 2019, while Deputy Minister Levon Hakobyan received 7,132,109 drams.
It is worth mentioning that on March 30, Deputy Minister of Health Arsen Davtyan was arrested. He was charged under part 4 point 2 of Article 311 and part 1 of Article 312 of the Criminal Code of the Republic of Armenia for receiving especially large bribes. Before this, the former deputy minister had already received his monthly bonus of 1,124,430 drams.
Another former deputy minister, Hovhannes Harutyunyan, served until October 10, 2019, during which he received 5,035,635 drams. Newly appointed Deputy Minister Shavarsh Grigoryan, who began his duties on November 15 of this year, received 1,661,447 drams.
The deputy secretary general of the ministry, Vahe Hakobyan, received a bonus of 2,563,454 drams. The head of the State Health Agency of the Ministry, Tsagik Vardanyan, received 2,900,107 drams in bonuses, while the head of the Licensing Agency, Vahe Aleksanyan, received 3,696,628 drams.
In total, the bonuses allocated to the aforementioned high-ranking officials of the ministry amounted to approximately 65 million drams.
Abuses Uncovered in the Conduct of Masis Mayor; Former Police Chief's Daughter Involved
The National Security Service of Armenia has revealed a case of abuse of official powers by the mayor of the Masis commu...
FFA Has a New President
Armen Melikbekyan has been elected as the president of the Football Federation of Armenia (FFA) by delegates at an extra...
Ani's Border Opens for Armenians
The border of Ani will be opening for Armenians starting next year, thanks to the joint efforts of Prime Minister Nikol...
Armenia Acquires Russian TOR-M2KM Air Defense and Missile Defense Systems
The Armenian Armed Forces have been reinforced with state-of-the-art TOR-M2KM air defense and missile defense systems ma...