Գազայի հատվածում զոհերի թիվը հասել է 18,800-ի
Հոկտեմբերի 7-ից արգելափակված Գազայի հատվածում Իսրայելի կողմից իրականացված հարձակումների հետևանքով զոհերի թիվը վերջին մեկ օրում ավելացել է 13-ով՝ հասնելով 18 հազար 800-ի: Այս մասին հայտնել է պաղեստինյան անկլավի կառավարության մամուլի ծառայությունը՝ հակամարտության 70 օրվա վերաբերյալ իր թարմացված հաղորդագրության մեջ:
Զոհվածների թվում են 8 հազար երեխա և 6 հազար 200 կին, 300 բուժաշխատողներ, քաղաքացիական պաշտպանության ուժերի 32 աշխատակիցներ և ԶԼՄ-ների 89 աշխատակիցներ: Բացի այդ, Գազայում վիրավորների թիվը հասել է 51 հազարի, ևս 7500 մարդու մարմին գտնվում է փլատակների տակ կամ ճանապարհների եզրին:
Հարձակումների ընթացքում ավերվել է 126 կառավարական շենք, շարքից հանվել է 90 դպրոց և համալսարան, մասամբ վնասվել է 282 դպրոց և համալսարան, ամբողջությամբ ավերվել է 112 մզկիթ և 52 հազար 500 բնակելի տուն, մասամբ վնասվել է ևս 200-ը:
Գազայի հատվածում շարքից հանվել է 22 հիվանդանոց և 53 բժշկական կենտրոն, վնասվել է շտապօգնության 102 մեքենա: Բացի այդ, ևս 327 հազար մարդ վարակվել է վարակիչ հիվանդություններով:
Իսրայելը շարունակել է սահմանափակել հիվանդների, վիրավորների և բժշկական անձնակազմի ջրի, սննդի և էլեկտրականության հասանելիությունը, ինչպես նաև խոչընդոտել է վիրավորներին բուժհաստատություններ հասցնելուն, ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Death Toll in Gaza Strip Reaches 18,800
Since October 7, the number of fatalities resulting from Israeli attacks in the besieged Gaza Strip has increased by 13 in the past day, reaching 18,800. This was reported by the press service of the Palestinian enclave’s government in its updated statement regarding the 70-day conflict.
Among the deceased are 8,000 children and 6,200 women, along with 300 healthcare workers, 32 civil defense personnel, and 89 media staff. Additionally, the number of injured in Gaza has reached 51,000, with another 7,500 individuals' bodies trapped under rubble or along roadsides.
During the strikes, 126 government buildings were destroyed, 90 schools and universities were rendered inoperable, 282 schools and universities were partially damaged, and 112 mosques were completely destroyed. Moreover, 52,500 residential homes were demolished and another 200 partially damaged.
The healthcare infrastructure in Gaza is severely impacted, with 22 hospitals and 53 medical centers out of operation, and 102 ambulances damaged. Furthermore, an additional 327,000 people have contracted infectious diseases. Israel continues to restrict access to water, food, and electricity for patients, the injured, and medical staff, and has obstructed the transportation of the wounded to medical facilities, as stated in the report.