Հայաստանում հաստատվել է կորոնավիրուսով վարակվելու 1075 նոր դեպք
Հայաստանում ապրիլի 14-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսով վարակման 1075 նոր դեպք, վարակվածների ընդհանուր թիվը հասել է 205 128-ի:
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը, մեկ օրում կորոնավիրուսի հետևանքով մահացել է 19 քաղաքացի, մահացածների թիվը 3794 է:
Մեկ օրում գրանցվել է կորոնավիրուսով վարակված պացիենտների՝ այլ հիվանդությունից մահվան 2 դեպք: Ապրիլի 14-ի դրությամբ մահվան այս դեպքերի թիվը 957 է: Ընդհանուր առմամբ, մեկ օրում մահացել է 21 մարդ, իսկ մահվան ընդհանուր դեպքերի թիվը հասել է 4751-ի:
Մեկ օրում առողջացածների թիվը 583  է, ընդհանուր առողջացածներինը՝ 184 243, փաստացի բուժվողներինը՝ 16 134 (մեկ օրում ավելացել է 471-ով): Մեկ օրում արվել է 5869 թեստ, ընդհանուր առմամբ առ այսօր արվել է 915473 թեստ:

1075 New Cases of Coronavirus Confirmed in Armenia
As of April 14, 1075 new cases of coronavirus infection have been confirmed in Armenia, bringing the total number of infected individuals to 205,128.
According to the National Center for Disease Control and Prevention of the Republic of Armenia, 19 citizens have died from the virus in one day, raising the death toll to 3,794.
In addition to the confirmed deaths from COVID-19, there were also 2 cases of patients dying from other ailments who were infected with the virus. As of April 14, the total number of such cases has reached 957.
In total, 21 people have died in one day, with the cumulative number of deaths rising to 4,751.
The number of recoveries in one day stands at 583, making the total recoveries 184,243, while the number of patients currently undergoing treatment is 16,134 (an increase of 471 in one day).
In the last 24 hours, 5,869 tests have been conducted, amounting to a total of 915,473 tests performed so far.