Իսրայելական տանկերը հրթիռակոծել են Ալ-Քուդս հիվանդանոցը. 14,000 խաղաղ բնակիչներ խուճապի են մատնվել
Իսրայելական տանկերը հրթիռակոծել են Ալ-Քուդս հիվանդանոցը, որտեղ ապաստան են գտել հազարավոր տեղահանված մարդիկ: Այս մասին հայտնել է Պաղեստինի Կարմիր մահիկի ընկերությունը, փոխանցում է ՌԻԱ…
Իսրայելական տանկերը հրթիռակոծել են Ալ-Քուդս հիվանդանոցը, որտեղ ապաստան են գտել հազարավոր տեղահանված մարդիկ: Այս մասին հայտնել է Պաղեստինի Կարմիր մահիկի ընկերությունը, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին
Ավելի վաղ14,000 խաղաղ բնակիչներ, հիմնականում երեխաներ և կանայք, պատսպարվել են Գազայի հատվածի Ալ-Քուդս հիվանդանոցում: Նշվում է, որ նրանք խուճապի են մատնվել:
«Տանկերը գտնվում են Ալ-Քուդսի հիվանդանոցից 20 մետր հեռավորության վրա, նրանք կրակում են հիվանդանոցի վրա, խուճապ և մեծ վախ կա տեղահանվածների շրջանում»,- ասվում է X սոցիալական ցանցում կազմակերպության էջում հրապարակված հաղորդագրության մեջ։
Ուրբաթ օրը Կարմիր մահիկը հայտնել է, որ իսրայելական զորքերը կրակ են բացել Գազայի հատվածում գտնվող Ալ-Քուդս հիվանդանոցի վերակենդանացման բաժանմունքի վրա։

Economic Mitigation of Coronavirus Effects: Nearly 14,000 Loans Provided to Farmers
Under the second program for mitigating the economic effects of the coronavirus, nearly 14,000 loans have been provided to agricultural enterprises on preferential terms. This information was provided by the Ministry of Economy of the Republic of Armenia.
It is noted that the total budget of the program has exceeded 19 billion drams.
LIVE: Armenian Americans Protest Outside Azerbaijani Embassy, Azerbaijanis Also Gather
Armenian Americans are protesting outside the Azerbaijani embassy. Azerbaijanis have also gathered in the area. A video...
Second Wave of Coronavirus in Moscow is No Longer Possible, Says Renowned Virologist
According to official data, 20% of Moscow's population has been infected with antibodies to the coronavirus, which allow...
New 489 Cases of Coronavirus Infection; Total Infected Reaches 31,392
As of July 11, Armenia has confirmed 489 new cases of coronavirus infection, bringing the total number of infected indiv...
Police Emergency Services at Lake Sevan and Surrounding Areas
Today, the Police of the Republic of Armenia conducted emergency services at Lake Sevan and its surrounding areas. For m...