1260 հոգի 2 դրական գնահատական է ստացել, սակայն դուրս մնացել մրցույթից. Կարո Նասիբյան
Հուլիսի 18-ին արդեն ավարտել ենք ընդունելության քննությունների հիմնական մրցույթը։ Արդյունքներն արդեն հրապարակված են։ Այս մասին «Արմենպրեսի» մամուլի սրահում կայացած ասուլիսում ասաց Գնահատման և թեստավորման կենտրոնի փոխտնօրեն Կարո Նասիբյանը:
«Բուհ դիմածների ընդհանուր թիվը 13314 է, միայն միասնական քննություն հանձնողների թիվը 10966 է: 2023թ բուհերի ընդունելության մրցույթում՝ ներառյալ նաև ներբուհական մասնագիտությունները, ընդունվածների թիվը 9147 է: Անվճար տեղեր հատկացված էին 2128 հոգու համար, ընդունվել են 1782–ը, վճարովի տեղերի թիվը 15984 է, ընդունվել է 7242 դիմորդ»,- ասաց Նասիբյանը։
Անդրադառնալով միասնական քննությունների մրցույթին՝ նա նշեց, որ 7355 հոգի բուհ է ընդունվել, որից 1451-ը՝ անվճար, վճարովի` 5799: Միասնական քննություններից 2 դրական գնահատական ստացած, սակայն մրցույթից դուրս մնացածների թիվը 1260 է: Նա նաև հավելեց, որ 366 դիմորդ մասնակցել է քննություններին, սակայն մասնագիտություն չի հայտագրել։
Բացի այդ, դիմորդների շրջանում ագրարային և մանկավարժական մասնագիտությունների նկատմամբ գրավչությունը ավելացնելու նպատակով առաջարկվում են փոփոխություններ․ վերանայվելու է կրթաթոշակի չափը։
«Նախատեսում ենք կտրուկ բարձրացնել կրթաթոշակի չափը։ Ներկայիս 5-6 հազար դրամի փոխարեն կսահմանվի 70-77 հազար դրամ։ Կրթաթոշակ տրամադրվելու է ինչպես անվճար, այնպես էլ վճարովի սովորող ուսանողներին։ Գերազանց սովորողները կստանան 10 տոկոս հավելավճար»,-ասաց Լուսինե Գրիգորյանը։
Նախագիծը շուտով կներկայացվի կառավարությանը։ Այն հաստատվելուց հետո հավանական է, որ հենց այս ուսումնական տարվա սկզբից ագրարային և մանկավարժական մասնագիտություններով ընդունված ուսանողները ստանան բարձրացված կրթաթոշակ։
Նախատեսվում է նաև կատարել փոփոխություններ ընդունելության մեխանիզմների վերաբերյալ։ Լուսինե Գրիգորյանը տեղեկացրեց, որ այժմ քննարկվում է այն հարցը, ըստ որի ավագ դպրոցից, ինչպես նաև ագրարային ուղղվածության միջին մասնագիտական հաստատություներից Ագրարային համալսարան անցումը կապահովվի հեշտացված կարգով։
Երևան թռչող ռուսական ինքնաթիռն արտակարգ վայրէջք է կատարել
Ռուսական Ազիմուտ ավիաընկերության ինքնաթիռը, որը թռչում էր Հայաստան, շտապ փոխել է ուղղությունը և վայրէջք կատարել այլ վայր...
ՀՀ-ում մեկնարկել է բուհերի լրացուցիչ մրցույթի փուլը
Հուլիսի 19-ից մեկնարկել է լրացուցիչ մրցույթի հայտագրման գործընթացը։ Լրացուցիչ մրցույթին կարող են մասնակցել այն դիմորդներ...
ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ․ Ստեփանակերտի խանութներում այլևս հաց չեն վաճառում․ Hetq.am
Hetq.am-ը գրում է Ստեփանակերտի խանութների դարակները դատարկ են։ Որոշ խանութներ առհասարակ փակ են։ Հնարավոր չէ գտնել ն...
Սպասվում է մինչև 48 աստիճան տաքություն․ Եվրոպայում ծայրաստիճան շոգերը շարունակվում են պահպանվել
Նախազգուշացումներ են տրվել այն բրիտանացիներին, որոնք պիտի ճանապարհորդեն Իտալիայի, Իսպանիայի կամ Հունաստանի ուղղությ...

1260 People Received 2 Positive Evaluations but Were Excluded from the Competition: Karo Nasibyan
On July 18, we completed the main competition of the admission examinations. The results have already been published. This was stated by Karo Nasibyan, Deputy Director of the Assessment and Testing Center, during a press conference at the Armenpress press hall.
“The total number of applicants to universities is 13,314, with 10,966 having taken the unified examination. In the 2023 university admission competition, including intra-university specializations, the number of accepted students is 9,147. Free places were allocated for 2,128 individuals, and 1,782 were admitted. The number of paid places is 15,984, with 7,242 applicants admitted,” said Nasibyan.
Speaking about the unified examination competition, he noted that 7,355 individuals were accepted into universities, including 1,451 on a free basis and 5,799 on a paid basis. The number of those who received 2 positive evaluations in the unified examinations but were excluded from the competition is 1,260. He also added that 366 applicants participated in the examinations without selecting a specialization.
Furthermore, to increase the attractiveness of agricultural and pedagogical specializations among applicants, changes are proposed regarding the scholarship amount. “We plan to sharply increase the scholarship amount. Instead of the current 5-6 thousand drams, it will be set at 70-77 thousand drams. Scholarships will be provided to both free and paid students. Outstanding students will receive a 10% surcharge,” said Lusine Grigoryan. The project will soon be submitted to the government. Once approved, it is likely that students accepted into agricultural and pedagogical specialties will receive the increased scholarship starting from the beginning of this academic year.
Changes are also expected in the admission mechanisms. Lusine Grigoryan reported that discussions are currently underway regarding the process that would facilitate the transition from high school, as well as from vocational institutions focused on agriculture to the Agricultural University.
Russian Plane on Route to Yerevan Makes Emergency Landing
A Russian Azimuth Airlines plane, which was flying to Armenia, urgently changed its course and made an emergency landing...
Supplementary Admission Phase for Universities Starts in Armenia
The process for registering for the supplementary competition commenced on July 19. Candidates who were not successful i...
Photos: No Bread Sold in Stepanakert Shops
Hetq.am reports that the shelves of shops in Stepanakert are empty. Some stores are entirely closed. It is impossible to...
Extreme Heat Continues in Europe with Temperatures Expected to Reach 48 Degrees
Warnings have been issued to Britons traveling to Italy, Spain, or Greece that extreme heat is expected in these countri...