ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ․ Անկեղծ սերը չի կարող չկոտրել պատերազմը․ Ուկրաինայում մեկ ամսում 15443 զույգ է ամուսնացել
Ուկրաինայում տեղի ունեցող պատերազմի ընթացքում 15443 զույգ է ամուսնացել։ «Անկեղծ սերը չի կարող խեղդվել պայթյուններով և չկոտրել պատերազմը»,- գրում են ուկրաինական լրատվականները։
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 24-ի առավոտյան ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել էր Ուկրաինայի ապառազմականացման համար հատուկ ռազմական գործողություն սկսելու մասին:Հեռուստաուղերձում նա ասել էր, որ հանգամանքները «մեզնից պահանջում են վճռական և անհապաղ գործողություններ, Դոնբասի ժողովրդական հանրապետությունները օգնության խնդրանքով դիմել են Ռուսաստանին»:Ռուսաստանի ղեկավարի խոսքով, արյունահեղության ողջ պատասխանատվությունը կլինի Ուկրաինայում իշխող ռեժիմի խղճի վրա։ Նա ուկրաինացի զինվորականներին կոչ է արել չկատարել ուկրաինական իշխանությունների հանցավոր հրամանները, վայր դնել զենքերն ու գնալ տուն։

Photographs: Genuine love cannot be broken by war - 15,443 couples married in Ukraine in one month
During the ongoing war in Ukraine, 15,443 couples have tied the knot. Ukrainian media reports that "genuine love cannot be stifled by explosions and cannot be broken by war."
It is noteworthy that on the morning of February 24, Russian President Vladimir Putin announced the start of a special military operation to demilitarize Ukraine. In a televised address, he stated that the circumstances "demand decisive and immediate actions from us, the people’s republics of Donbas have appealed to Russia for assistance."
According to the Russian leader, all responsibility for the bloodshed will fall on the conscience of the ruling regime in Ukraine. He called on Ukrainian military personnel to refuse to execute the criminal orders of Ukrainian authorities, lay down their arms, and go home.