22,950,000 դրամ տուգանք՝ չպատվաստված կամ ՊՇՌ թեստի բացասական արդյունք չներկայացրած աշխատողներ ունենալու համար․ FIP
Առողջապահության նախարարության կատարած փոփոխությունների համաձայն՝ 2021-ի հոկտեմբերի 1-ից չպատվաստված աշխատողները յուրաքանչյուր 14 օրը մեկ գործատուին պետք է ներկայացնեն կորոնավիրուսային հիվանդության ախտորոշման ՊՇՌ հետազոտության բացասական արդյունքը հավաստող սերտիֆիկատ։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» փորձել է հասկանալ՝ մինչև հոկտեմբերի 1-ը և դրանից հետո քանի ստուգայց է իրականացվել և որքան է կազմել տուգանքների չափը։
Առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմինը պարբերաբար ստուգումներ է իրականացնում տնտեսվարող սուբյեկտներում, համավարակով պայմանավորված՝ ուշադրություն է դարձնում նաև հակահամաճարակային կանոնների պահպանմանը։
Այսպես, 2021-ի օգոստոսին՝ մինչև նոր կարգավորումների ընդունումը, տեսչական մարմինն իրականացրել է 3017, սեպտեմբերին՝ 5430 ստուգայց։ Հոկտեմբեր ամսվա ընթացքում իրականացվել է արդեն 8517, նոյեմբերին՝ 4217, դեկտեմբերին՝ 4982 ստուգայց։
Օգոստոսին տեսչական մարմինը մի շարք խախտումներ է արձանագրել, սակայն տուգանքներ չեն սահմանվել, սեպտեմբերին արձանագրված խախտումների համար սահմանվել է ընդամենը ֏100 հազարի չափով տուգանք։ Հոկտեմբերին՝ նոր կարգավորումներն ուժի մեջ մտնելուց հետո արձանագրված խախտումների դեպքում արդեն տուգանքների չափը կազմել է ֏4 միլիոն 550 հազար, նոյեմբերին տուգանքների ընդհանուր չափը հասել է ֏11 միլիոն 600 հազարի, իսկ դեկտեմբերին արձանագրված տուգանքների ընդհանուր չափը կազմել է ֏12 միլիոն 400 հազար։
Տնտեսվարող սուբյեկտներ ստուգայցերի արդյունքում առավել հաճախ արձանագրված խախտումներն են եղել մարդկանց կուտակումները, դիմակներ չկրելը, գրանցամատյաններ չվարելը, ախտահանման գործընթացի ոչ պատշաճ իրականացումը և այլն։
FIP.am-ի հարցմանն ի պատասխան Առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնից հայտնել են, որ տնտեսվարող սուբյեկտներում պատվաստման կամ ՊՇՌ թեստի արդյունք չներկայացրած աշխատակիցների առկայության համար հոկտեմբերի 14-ից մինչ 31-ն ընկած ժամանակահատվածում կազմվել է 154 արձանագրություն, իսկ տուգանքի ընդհանուր չափը կազմել է ֏2 միլիոն 750 հազար։ Նոյեմբերին կազմվել է 148 արձանագրություն՝ պատվաստման կամ ՊՇՌ թեստի արդյունք չներկայացրած աշխատակիցների առկայության համար, տուգանքի ընդհանուր չափը՝ ֏9 միլիոն 200 հազար, դեկտեմբերին կազմված արձանագրություններից 127-ը վերաբերել են վերը նշված խախտմանը, որի մասով տուգանքի չափը կազմել է ֏11 միլիոն։
Այսպիսով, 2021-ի հոկտեմբերից մինչև դեկտեմբերը ներառյալ, նոր կարգավորման համաձայն, պատվաստման կամ ՊՇՌ թեստի արդյունք չներկայացրած աշխատակիցների առկայության համար տնտեսվարողները հանրագումարում տուգանվել են ֏22 միլիոն 950 հազարով։
ՊՆ-ն՝ ադրբեջանցի դիվերսանտների՝ Սոթք ներթափանցման լուրերի մասին
Քիչ առաջ լրատվականներում տեղեկություն տարածվեց, որ ադրբեջանական դիվերսիոն խումբ է ներթափանցել Սոթքի հանքավայրի հար...
Ով է «Գոլդեն փելես»-ի նոր սեփականատերը․ Aravot
Ծաղկաձոր քաղաքի «Գոլդեն փելիս» հյուրանոցային համալիրը 5 մլրդ դրամով ձեռք է բերել «Պրոյեկտ ինտեր-ինվեստ» ՍՊԸ-ն։ &nb...
ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ․ Պուտինը «քնել» է հենց Ուկրաինայի հավաքականի անցման ժամանակ
Քիչ առաջ հայտնել էինք, որ ամերիկյան NBC հեռուստաալիքը Վլադիմիր Պուտինին ցուցադրել է Օլիմպիական խաղերի բացմանը Ուկրաինայի...
Օլիմպիական խաղերի բացմանը Ուկրաինայի հավաքականի անցման ժամանակ Պուտինն աչքերը փակե՞լ է
Ամերիկյան NBC հեռուստաալիքը Վլադիմիր Պուտինին ցուցադրել է Օլիմպիական խաղերի բացմանը Ուկրաինայի հավաքականի անցման ժամանակ...

22,950,000 Dram Fine for Employers with Unvaccinated Workers or Those Without Negative PCR Test Results
According to changes made by the Ministry of Health, starting from October 1, 2021, unvaccinated employees are required to present a negative PCR test certificate for the coronavirus every 14 days to their employer.
The fact-checking platform has attempted to understand how many inspections were carried out before and after October 1, and what the amount of fines has been.
The Health and Labor Inspection Body regularly conducts inspections in economic entities, paying attention to compliance with anti-epidemic rules due to the pandemic.
In August 2021, prior to the new regulations being adopted, the inspection authority conducted 3,017 inspections, followed by 5,430 inspections in September. In October, the number of inspections rose to 8,517, with 4,217 in November and 4,982 in December.
While the inspecting body recorded several violations in August, no fines were imposed. In September, only a fine of 100,000 AMD was issued for recorded violations. However, after the new regulations came into effect in October, fines reached a total of 4 million 550 thousand AMD for recorded violations. In November, the total fines amounted to 11 million 600 thousand AMD, and in December, the fines totaled 12 million 400 thousand AMD.
The most frequently recorded violations during inspections included crowding, lack of masks, improper record-keeping, and inadequate disinfection processes.
In response to a query from FIP.am, the Health and Labor Inspection Body reported that from October 14 to 31, a total of 154 protocols were created for the presence of employees without vaccination or negative PCR test results, totaling 2 million 750 thousand AMD in fines. In November, there were 148 protocols made with a total fine amounting to 9 million 200 thousand AMD, and in December, 127 protocols related to the same violations amounted to 11 million AMD in fines.
Thus, from October to December 2021, according to the new regulations, employers were collectively fined 22 million 950 thousand AMD for the presence of employees who did not present vaccination or negative PCR test results.