Վերջին մեկ օրում Արցախում ոչնչացնել է 1105 պայթյունավտանգ առարկա
ՌԴ պաշտպանության նախարարության Հակաականային միջազգային կենտրոնի մասնագետները շարունակում են ԼՂ տարածքի ականազերծման աշխատանքները։ Այս մասին հայտնում է ՌԴ ՊՆ կայքը։Նոյեմբերի 23-ից սակրավորներն…
ՌԴ պաշտպանության նախարարության Հակաականային միջազգային կենտրոնի մասնագետները շարունակում են ԼՂ տարածքի ականազերծման աշխատանքները։ Այս մասին հայտնում է ՌԴ ՊՆ կայքը։
Նոյեմբերի 23-ից սակրավորներն ականազերծել են մոտ 440 հեկտար տարածք, որից 5 հեկտարը՝ վերջին մեկ օրում, հայտնաբերելով ու ոչնչացնելով 1105 պայթյունավտանգ առարկա։
Ամբողջ ընթացքում պայթյունավտանգ առարկաներից մաքրվել է մոտ 165 կմ ճանապարհ, 618 շենք-շինություն, այդ թվում 22-ը՝ սոցիալական նշնակության, վնասազերծվել է 21 755 պայթյունավտանգ առարկա։

Over 1105 Explosive Objects Destroyed in Artsakh in the Last Day
The specialists of the Russian Ministry of Defense's International Anti-Mine Center continue their demining operations in the Artsakh region. This information is reported by the Russian Ministry of…
The specialists of the Russian Ministry of Defense's International Anti-Mine Center continue their demining operations in the Artsakh region. This information is reported by the Russian Ministry of Defense's website.
Since November 23, deminers have cleared approximately 440 hectares of land, with 5 hectares cleared in the last day alone, discovering and destroying 1105 explosive objects.
Throughout the operation, around 165 kilometers of roads and 618 buildings have been cleared of explosive objects, including 22 social significance structures. A total of 21,755 explosive objects have been neutralized.