ԱՆ դատաբժշկական ծառայությունը փորձաքննել է 2425 զոհված զինծառայողի մարմին. նախարար
ՀՀ Առողջապահության նախարարության դատաբժշկական ծառայությունը փորձաքննել է Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի հետևանքով 2425 զոհված զինծառայողի մարմին: Այս մասին Ազգային ժողովում…
ՀՀ Առողջապահության նախարարության դատաբժշկական ծառայությունը փորձաքննել է Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի հետևանքով 2425 զոհված զինծառայողի մարմին: Այս մասին Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
«Մեր դատաբժշկական ծառայությունը, երեկ երեկոյան տվյալներով, փորձաքննել է 2425 զոհված զինծառայողի մարմին»,- ասաց Թորոսյանը:

The Forensic Medical Service Has Examined the Bodies of 2,425 Fallen Soldiers, Minister Says
The Forensic Medical Service of the Ministry of Health of the Republic of Armenia has examined the bodies of 2,425 fallen soldiers who lost their lives as a result of the war unleashed by Azerbaijan…
The Forensic Medical Service of the Ministry of Health of the Republic of Armenia has examined the bodies of 2,425 fallen soldiers who lost their lives as a result of the war unleashed by Azerbaijan against Artsakh. This was stated by the Minister of Health Arsen Torosyan in a conversation with journalists at the National Assembly.
“As of last night, our forensic medical service has examined the bodies of 2,425 fallen soldiers,” Torosyan said. He noted that approximately 250 of those bodies remain unidentified.