Միայն հունիս-օգոստոս ամիսներին ՀՀ-ում 2311 երեխա է վարակվել կորոնավիրուսով. Վահագն Թեւոսյան
Պաշտոնական տվյալներով, Հայաստանի Հանրապետությունում հունիս-օգոստոս ամիսների ընթացքում կորոնավիրուսային հիվանդություն հաստատվել է 2311 երեխայի մոտ, որոնցից 534-ը բուժօգնությունը ստացել է…
Պաշտոնական տվյալներով, Հայաստանի Հանրապետությունում հունիս-օգոստոս ամիսների ընթացքում կորոնավիրուսային հիվանդություն հաստատվել է 2311 երեխայի մոտ, որոնցից 534-ը բուժօգնությունը ստացել է հիվանդանոցային պայմաններում:
Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Թեւոսյանը՝ նշելով, որ երեկ վարակակիրների թիվն ավելացել է մոտ 400-ով, եթե զգոնությունը կորցնենք, ամառվա սարսափը նորից կկրկնվի:

In June to August, 2311 Children in Armenia Infected with Coronavirus: Vahagn Tevosyan
According to official data, during the months of June to August, 2311 children were confirmed to have contracted coronavirus in the Republic of Armenia, of which 534 received treatment in hospital conditions.
This was stated by Vahagn Tevosyan, a member of the 'My Step' parliamentary group, on his Facebook page, noting that yesterday the number of infected increased by nearly 400. He warned that if we lose vigilance, the horrors of summer could repeat.
Gagik Tsarukyan Detained
The Yerevan City Court of General Jurisdiction, under the chairmanship of Judge Mnatsakan Martirosyan, decided today, Se...
Who Are the Richest Members of the National Assembly? The List Is Led by Tsarukyan
Parliamentmonitoring.am has highlighted the leading five richest members of the National Assembly. At the top is the lea...
Enemy Begins Active Shelling Along the Entire Contact Line; Stepanakert Also Under Fire
This morning, the enemy has commenced active shelling along the entire contact line. Civilian areas are also being shell...