Եվգենիա Գուցուլին մեղադրանք է առաջադրվել չորս հոդվածներով
Գագաուզիայի առաջնորդ Եվգենիա Գուցուլին մեղադրանք է առաջադրվել 2023 թվականի նախընտրական արշավի ենթադրյալ անօրինական ֆինանսավորման հետ կապված չորս հոդվածներով, լրագրողներին ասել է դատախազ Ադրիան Սկուտարուն։
«Նա մեղադրվում է չորս հանցագործության մեջ՝ 2023 թվականին Գագաուզիայի Բաշկանի պաշտոնի համար նախընտրական քարոզարշավի ապօրինի ֆինանսավորում, պաշտոնական փաստաթղթերի կեղծում, հայտարարագրերի կեղծում, քարոզարշավի ֆինանսավորման հաշվետվությունների կեղծում»,- ասել է նա։
Դատախազը հրաժարվել է պատասխանել՝ արդյոք Գուցուլը համագործակցում է հետաքննության հետ։
«Քննչական մարմինները բավարար հիմքեր են ստեղծել 30-օրյա կալանք պահանջելու համար: Մենք օրենքով սահմանված կարգով բավարար ռիսկեր ենք սահմանել, ինչպիսիք են պատասխանատվությունից խուսափելու ռիսկը, ինչպես նաև հետաքննության ընթացքի և ապացույցների տրամադրման վրա բացասաբար ազդելու փորձերի հավանականությունը», - ավելացրել է Սկյուտարուն:
Գագաուզիայի ղեկավարը ձերբակալվել է մարտի 25-ին Քիշնեւի օդանավակայանում։ Դատախազները պահանջում են նրան կալանավորել 30 օրով, սակայն խափանման միջոց ընտրելու դատական ​​նիստը հետաձգվել է մինչև մարտի 31-ը։ Գուցուլն իր փաստաբանների միջոցով դիմել է Ռուսաստանի և Թուրքիայի նախագահներին՝ հայտարարելով, որ անհեթեթ և քաղաքական դրդապատճառներով իր կալանավորումը միայն մի օղակ է մոլդովական իշխանությունների՝ Գագաուզների ինքնավարությունը ոչնչացնելու համար։
Փաստաբանի խոսքով՝ Գուցուլը հարցաքննվել է որպես կասկածյալ, սակայն նա մեղքը չի ընդունում։