Կիրառվել է ընդհանուր 6,000,000 դրամի տուգանք․ գների վերահսկման արդյունքները Արցախում
Արցախի Հանրապետության պետական տեսչությունների կառավարման կոմիտեն տեղեկացնում է, որ մարտ ամսից սկսված գների վերահսկման աշխատանքների արդյունքներով ԱՀ պետական տեսչությունների կառավարման կոմիտեի…
Արցախի Հանրապետության պետական տեսչությունների կառավարման կոմիտեն տեղեկացնում է, որ մարտ ամսից սկսված գների վերահսկման աշխատանքների արդյունքներով ԱՀ պետական տեսչությունների կառավարման կոմիտեի կողմից՝
հարուցվել է 92 վարչական վարույթ,
• ներկա պահին վարույթ է ընթանում 26 տնտեսվարողի մասով,
• կիրառվել է ընդհանուր 6,000,000 դրամի տուգանք,
• կասեցվել է մեկ տնտեսվարողի տնտեսական գործունեություն,
• ինչպես նաև 2-րդ անգամ խախտում է հայտնաբերվել 2 տնտեսվարողի մոտ, որոնց տնտեսական գործունեության  կասեցման որոշումները ուղարկվել են ծանուցման։
Նշվում է, որ բացի նախընթաց ժամանակաշրջանում շրջաններում կատարված ստուգումներից՝ վերջին օրերին, պետական նախարարի հանձնարարությամբ, իրականացվել են ստուգումներ  նաև Մարտակերտ քաղաքում և շրջանի մի շարք համայնքներում, կազմվել է ընդհանուր 11 խախտման արձանագրություն և հարուցվել վարչական վարույթներ։
Տեղեկացնում են նաև, որ անկախ այն հանգամանքից, որ ԱՀ կառավարության համապատասխան որոշմամբ շրջանների համայնքներում վարչակազմերի  և համայքապետարանների կողմից պետք է իրականացվի վերահսկողական գործառույթ, ԱՀ պետական տեսչությունների կառավարման կոմիտեն, որպես հանրապետական վարչական վարույթ իրականացնող լիազոր մարմին, զուգահեռ պարբերաբար շարունակելու է իրականացնել ստուգումներ նաև շրջաններում  և հայտնաբերված բոլոր խախտումների մասով շարունակելու ենք հարուցել վարչական վարույթներ` կայացնելով օրենքով սահմանված համարժեք վարչական որոշումներ։
Հավելվում է նաև, որ կարևորելով նաև հանրային վերահսկողության մեխանիզմը՝ հորդորում ենք քաղաքացիներին՝ հաստատված գնացուցակի խախտումներ նկատելու դեպքում զանգահարել 5099 կամ 047960124 հեռախոսահամարներին:

A Total Fine of 6,000,000 Dram Applied: Price Control Results in Artsakh
The Management Committee of State Inspections of the Republic of Artsakh reports that as a result of price control activities initiated in March, the following outcomes have been recorded by the committee:
- 92 administrative proceedings have been initiated,
- Currently, proceedings are underway against 26 economic operators,
- A total fine of 6,000,000 dram has been applied,
- The economic activities of one operator have been suspended,
- A second violation has been discovered at two operators, with notifications sent regarding the suspension of their economic activities.
It is also noted that in addition to inspections conducted in the regions during the previous period, inspections have recently taken place in the city of Martakert and several communities in the region, resulting in a total of 11 violations being documented and administrative proceedings initiated.
The report emphasizes that despite the government’s decision which mandates local administrations and community councils to carry out supervisory functions, the Management Committee of State Inspections, as a competent body for republican administrative proceedings, will continue to conduct inspections in the regions and will initiate administrative proceedings regarding all identified violations, making legally prescribed administrative decisions.
Moreover, recognizing the importance of public oversight mechanisms, citizens are encouraged to report any violations of the established price lists by calling 5099 or 047960124.