Ռուսաստանի ԶՈւ–ն ոչնչացրել է Ուկրաինայի ռազմական ենթակառուցվածքի 2203 օբյեկտ․ ՌԴ ՊՆ
Ռուսաստանի ԶՈւ–ն ոչնչացրել է Ուկրաինայի ռազմական ենթակառուցվածքի 2203 օբյեկտ։ ՌԻԱ Նովոստիի փոխանցմամբ՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում տեղեկությունը հայտնել է ՌԴ պաշտպանության նախարարության պաշտոնական…
Ռուսաստանի ԶՈւ–ն ոչնչացրել է Ուկրաինայի ռազմական ենթակառուցվածքի 2203 օբյեկտ։ ՌԻԱ Նովոստիի փոխանցմամբ՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում տեղեկությունը հայտնել է ՌԴ պաշտպանության նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ, գեներալ-մայոր Իգոր Կոնաշենկովը։
«ՌԴ ԶՈՒ-ն մարտի 6-ի առավոտյան բարձր ճշգրտության զենքի հարվածով շարքից հանել է Ուկրաինայի ՌՕՈՒ-ի օդակայանը Ստարոկոնստանտինովում։ Ռուսաստանի օդատիեզերական ուժերի ՀՕՊ-ը խոցել է հակառակորդի 8 ինքնաթիռ. չորս Սու-27, մեկ ՄիԳ-29 Ժիտոմիրի շրջանում, Սու-27 և Սու-25՝ Ռադոմիշլի շրջանում և Սու-25՝ Նեժինայի շրջանում։ Ընդհանուր առմամբ՝ ՌԴ ԶՈւ-ն Ուկրաինայի հատուկ գործողության ընթացքում ոչնչացրել է 69 ինքնաթիռ երկրի վրա ու 24-ը՝ օդում, 778 տանկ և այլ մարտական զրահապատ մեքենաներ»,- տեղեկացրել է գեներալ-մայոր Կոնաշենկովը։
ՌԴ ՊՆ պաշտոնական ներկայացուցչի խոսքով՝ մարտի 5-ի երեկոյան ՌԴ ԶՈՒ-ն զանգվածային հարված է հասցրել՝ ոչնչացնելով Ուկրաինայի ռազմական ենթակառուցվածքի 61 օբյեկտ։
Նա հավելել է, որ ԼԺՀ-ի ու ԴԺՀ-ի զորքերը վերահսկողություն են հաստատել 11 բնակավայրերի նկատմամբ։ ԴԺՀ ուժերը վերահսկողության տակ են վերցրել Մարիուպոլ քաղաքի Հին Ղրիմ թաղամասը։
Հիշեցնենք` փետրվարի 24-ի վաղ առավոտյան Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարեց, որ Ուկրաինայի նկատմամբ ռազմական հատուկ գործողություն սկսելու որոշում է կայացրել, քանի որ ԼԺՀ-ն ու ԴԺՀ-ն դիմել են օգնության խնդրանքով։
Ռուսական կողմը լռության ռեժիմ է հայտարարել և մարդասիրական միջանցքներ բացել Մարիուպոլի և Վոլնովախայի բնակիչների հեռանալու համար
Այսօր՝ Մոսկվայի ժամանակով առավոտյան ժամը 10։00-ից, Երեւանի ժամանակով ժամը 11։00-ից, ռուսական կողմը ժամանակավոր լռության...

The Russian Armed Forces have destroyed 2203 Ukrainian military infrastructure objects. This information was disclosed during a press briefing by the official representative of the Russian Defense Ministry, Major General Igor Konashenkov, as reported by RIA Novosti.
"On the morning of March 6, the Russian Armed Forces disabled an airport of the Ukrainian Air Force in Starokonstantinov using precision weapon strikes. The Aerospace Forces of Russia have shot down 8 enemy aircraft: four Su-27s and one MiG-29 in the Zhytomyr region, Su-27 and Su-25 in the Radomysl area, and a Su-25 in the Nizhyn region. In total, the Russian Armed Forces have destroyed 69 aircraft on the ground and 24 in the air during the special operation in Ukraine, as well as 778 tanks and other armored combat vehicles," General Konashenkov reported.
The spokesman of the Russian Defense Ministry further noted that on the evening of March 5, the Russian Armed Forces delivered a massive strike, destroying 61 Ukrainian military infrastructure objects.
He added that the forces of the Luhansk People's Republic (LPR) and Donetsk People's Republic (DPR) have established control over 11 populated areas. DPR forces have taken control of the Old Crimea district in Mariupol city.
It is reminded that in the early hours of February 24, Russian President Vladimir Putin announced that he decided to begin a military special operation against Ukraine at the request for assistance from the LPR and DPR.