Հայկական կողմի արձանագրած զոհերի թիվը ոչ թե 4005 է, այլ՝ 3577. հերքում
Հղում անելով առողջապահության նախարարությունից ստացված հարցման պատասխանին՝ այսօր մի շարք լրատվակններ տվյալներ էին հրապարակել, ըստ որոնց՝ 2020-ի սեպտեմբերի 27-ից մինչև 2021-ի փետրվարի 13-ը ներառյալ կատարվել է 3577 դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն, իսկ փետրվարի 13-ի դրությամբ 428 փորձանմուշ գտնվում է ԴՆԹ փորձաքննության փուլում։ Ըստ այդմ՝ որոշ ԶԼՄ-ներ հաշվարկել էին, որ հայկական կողմը փետրվարի 16-ի դրությամբ ունի 4005 զոհ:
Տեղեկատվական ստուգման կենտրոնը, սակայն, հերքել է այդ տեղեկատությունը և այդ մասով պարզաբանում տարածել:
««Տեղեկատվության ստուգման կենտրոնը», կապ հաստատելով առողջապահության նախարարության հետ, պարզաբանում է, որ շրջանառվող 4005 թիվը կեղծ է։ Փետրվարի 13-ի դրությամբ հայկական կողմի արձանագրած (դատաբժշկական փորձաքննության ենթարկված) զոհերի թիվը 3577 է։ 428 մարմինները, որոնցից վերցված փորձանմուշները ԴՆԹ փորձաքննություն են անցնում, ներառված են ԱՆ կողմից հրապարակված 3577 զոհերի թվի մեջ»,-նշվում է պարզաբանման մեջ։

From September 27, 2020, to February 13, 2021, a total of 3577 bodies underwent forensic examinations, as reported by the Ministry of Health of Armenia in response to an inquiry from Aysor.am. Additionally, as of February 13, 428 specimens are in the phase of DNA testing, the ministry indicated.
As of February 16, according to lists published by the Artsakh Defense Army, the number of casualties on the Armenian side is 2364. By February 17, the Artsakh State Emergency Service has identified the remains of 1485 fallen soldiers and civilians.
It is worth noting that Deputy Prime Minister Tigran Avinyan stated in the National Assembly that the number of casualties will not exceed 4000.