Շրջակա միջավայրին հասցվել է 5.186.910 դրամի վնաս
ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմինը հաշվետվություն է ներկայացրել 2020 թվականի հուլիսի 20-ից 24-ն ընկած ժամանակահատվածում կատարված աշխատանքների վերաբերյալ:Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական…
ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմինը հաշվետվություն է ներկայացրել 2020 թվականի հուլիսի 20-ից 24-ն ընկած ժամանակահատվածում կատարված աշխատանքների վերաբերյալ:
Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի կողմից իրականացված ստուգումների, շրջայցերի, վարչական վարույթի գործերի քննության ընթացքում արձանագրվել է թվով 26 դեպք, որից 19 դեպքով հաշվարկվել է 5․186․910 ՀՀ դրամի չափով շրջակա միջավայրին հասցված վնաս, 7 դեպքով նշանակվել է 1․300․000 ՀՀ դրամի չափով վարչական տուգանք։
Մասնավորապես`
Բուսական աշխարհի պահպանության ոլորտ՝
Արձանագրվել է 21 դեպք, որից 19 դեպքով հաշվարկվել է 5․186․910 ՀՀ դրամի չափով շրջակա միջավայրին հասցված վնաս, 2 դեպքով նշանակվել է 200.000 ՀՀ դրամի չափով վարչական տուգանք։
Կենդանական աշխարհի պահպանության ոլորտ՝
Արձանագրված 1 դեպքով նշանակվել է 70․000 ՀՀ դրամի չափով վարչական տուգանք։
Մթնոլորտային օդի և ջրերի պահպանության, թափոնների տեղաբաշխման, հողերի օգտագործման և պահպանման ոլորտ՝
Արձանագրված 2 դեպքով նշանակվել է 200․000 ՀՀ դրամի չափով վարչական տուգանք։
Իրականացված 1 ստուգման արդյունքում նշանակվել է 750․000 ՀՀ դրամի չափով վարչական տուգանք: Պետության կողմից հատուկ պահպանվող բնական օբյեկտների պահպանության կանոնների և ռեժիմի խախտման 1 դեպքով նշանակվել է 80․000 ՀՀ դրամի չափով վարչական տուգանք։ ՀՀ ԱՆ ՀԿԱԾ է ուղարկվել 14 գործ (952․400 ՀՀ դրամի չափով վարչական տուգանք)։ Նշված ժամանակահատվածում ՀՀ պետական բյուջե մուտքագրվել է 664․000 ՀՀ դրամ:

Environmental Damage Amounting to 5,186,910 Drams Reported
The Environmental and Mining Inspection Body of Armenia has presented a report on the activities carried out between July 20 and 24, 2020. During inspections, tours, and the hearings of administrative proceedings conducted by the Environmental and Mining Inspection Body, a total of 26 cases were recorded. Out of these, damages amounting to 5,186,910 AMD were calculated in 19 cases, while fines totaling 1,300,000 AMD were imposed in 7 cases.
Specifically, in the realm of plant world protection, 21 cases were recorded, of which damages amounting to 5,186,910 AMD were calculated in 19 cases, and fines of 200,000 AMD were imposed in 2 cases. In the area of animal world protection, a fine of 70,000 AMD was imposed in 1 recorded case. For the protection of atmospheric air and water, waste disposal, and land use and preservation, fines of 200,000 AMD were imposed in 2 recorded cases. Following 1 inspection, a fine of 750,000 AMD was imposed. For one case of violating the rules and regime for the protection of specially protected natural objects, a fine of 80,000 AMD was imposed. Fourteen cases were sent to the RA Ministry of Nature Protection, totaling a fine of 952,400 AMD. During this period, the state budget received 664,000 AMD.