2019 թվականին արդեն իսկ կատարվել է 1308 վիրահատություն. Արսեն Թորոսյան
«Stent for life» ծրագրով 2019 թվականին արդեն իսկ կատարվել է 1308 վիրահատություն, իսկ 2018 թվականի նույն ժամանակահատվածում` 992:  Այս մասին հայտնում է ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն…
«Stent for life» ծրագրով 2019 թվականին արդեն իսկ կատարվել է 1308 վիրահատություն, իսկ 2018 թվականի նույն ժամանակահատվածում` 992:
Այս մասին հայտնում է ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
2019 թվականի օգոստոսին նախարարի հրամանով կատարվել են փոփոխություններ և լրացումներ «Կյանքի ստենտ» ծրագրի չափորոշիչներում:
«Բնակչության բոլոր խմբերին պետության կողմից երաշխավորված անվճար պայմաններով մատուցվող սրտամկանի սուր ինֆարկտի անհետաձգելի վիրահատական ծառայություններում ընդգրկվելու են նաև սրտամկանի ինֆարկտի առանց ST սեգմենտի էլևացիայի այն դեպքերը, երբ առկա է սրտամկանի իշեմիայի համապատասխան կլինիկական պատկեր, արյան մեջ տրոպոնինի առնվազն 1 անգամ արձանագրված 1000 նգ/լ ցուցանիշ ու սրտամկանի ինֆարկտ-պատասխանատու գոտևորող կորոնար զարկերակի կամ նրա մարգինալ ճյուղերից մեկի թրոմբոզ կամ նշանակալի անկայոն նեղացում»,- նշեց նախարարը:
Նախկինում ծրագրից դուրս մնացած քաղաքացիներն այսուհետև կընդգրկվեն դրանում, և կնկատվի մոտ 10-15 տոկոս ավելի շատ միջամտությունների աճ:

Arsen Torosyan: 1308 Surgeries Already Performed in 2019
According to Minister of Health Arsen Torosyan, under the "Stent for Life" program, 1308 surgeries have already been performed in 2019, compared to 992 in the same period of 2018.In August 2019…
According to Minister of Health Arsen Torosyan, under the "Stent for Life" program, 1308 surgeries have already been performed in 2019, compared to 992 in the same period of 2018.
In August 2019, changes and additions were made to the criteria of the "Stent for Life" program by the minister's order.
“The urgent surgical services for acute myocardial infarction, provided under guaranteed free conditions by the state, will now also include cases of myocardial infarction without ST segment elevation when there is a corresponding clinical picture of myocardial ischemia, at least a 1000 ng/l level of troponin recorded in the blood, and thrombosis or significant unstable narrowing of one of the coronary arteries responsible for the myocardial infarction,” the minister noted.
Citizens who were previously excluded from the program will now be included, and an increase of approximately 10-15 percent in interventions is expected.