Հրադադարը խախտվել է 2299 անգամ. Ուկրաինայի ԳՇ
Ուկրաինայի զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի տվյալներով՝ 2026 թվականի ապրիլի 12-ի առավոտվա դրությամբ արձանագրվել է հրադադարի ռեժիմի խախտման 2299 դեպք ռուսական զորքերի կողմից։ Հայտարարության համաձայն՝ նման…
Ուկրաինայի զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի տվյալներով՝ 2026 թվականի ապրիլի 12-ի առավոտվա դրությամբ արձանագրվել է հրադադարի ռեժիմի խախտման 2299 դեպք ռուսական զորքերի կողմից։ Հայտարարության համաձայն՝ նման խախտումները շարունակվել են նաև այն պայմաններում, երբ ռուսական կողմը խոսել է «հրադադարի» մասին։
Գլխավոր շտաբը նաև ներկայացրել է վերջին մեկ օրվա մարտական ակտիվության ցուցանիշները։ Ըստ այդ տվյալների՝ ռուսական ուժերը հասցրել են 8 ավիահարված, իրականացրել 2947 հրետակոծություն և կիրառել 8458 կամիկաձե անօդաչու թռչող սարք։
Ուկրաինական կողմը նշում է, որ հրապարակված թվերը վերաբերում են հենց արձանագրված դեպքերին և արտացոլում են առկա օպերատիվ իրավիճակը ճակատային ուղղություններում։ Միաժամանակ հաղորդագրության մեջ շեշտվում է, որ հրադադարի մասին հայտարարությունները չեն ուղեկցվել դրանց լիարժեք պահպանմամբ։
Այսպիսով, ըստ Ուկրաինայի ԶՈւ Գլխավոր շտաբի ներկայացրած տեղեկության, ապրիլի 12-ի դրությամբ մարտական գործողությունների ինտենսիվությունը պահպանվել է, իսկ հրադադարի ռեժիմի խախտումների թիվը մոտեցել է 2,3 հազարին։ Ներկայացված տվյալները հրապարակվել են ուկրաինական ռազմական հրամանատարության պաշտոնական ամփոփման շրջանակում։

According to the General Staff of the Armed Forces of Ukraine, as of the morning of April 12, 2026, there have been 2299 reported violations of the ceasefire regime by Russian forces. The statement…
According to the General Staff of the Armed Forces of Ukraine, as of the morning of April 12, 2026, there have been 2299 reported violations of the ceasefire regime by Russian forces. The statement notes that such violations have continued even as the Russian side has spoken about a "ceasefire."
The General Staff also provided the latest combat activity indicators for the past day. According to this data, Russian forces have conducted 8 airstrikes, carried out 2947 shelling incidents, and deployed 8458 kamikaze drones.
The Ukrainian side emphasizes that the reported figures pertain specifically to documented cases and reflect the current operational situation along the front lines. Additionally, the message highlights that announcements regarding ceasefires have not been accompanied by full adherence to them.
Thus, according to the information presented by the General Staff of the Armed Forces of Ukraine, as of April 12, the intensity of combat operations has remained high, with the number of ceasefire violations approaching 2300. The provided data has been published within the framework of the official summary of the Ukrainian military command.