Ծնվածների թվաքանակը նվազել է շուրջ 1524-ով․ ժողովրդագրական ցուցանիշներն արձանագրել են իրավիճակի վատացում. Ավետիսյան
Պաշտոնական վիճակագրության հրապարակած վերջին տվյալների համաձայն՝ 2025 թվականի հունվար-նոյեմբերին՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ժողովրդագրական հիմնական ցուցանիշներն արձանագրել են իրավիճակի էական վատացում։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Թադևոս Ավետիսյանը:
«Բնակչության կենսունակության գործակիցը` ծնվածների և մահացածների թվաքանակի հարաբերակցությունը կազմել է 127%` նվազելով շուրջ 6 տոկոսային կետով,
բնական հավելաճը` ծնվածների և մահացածների թվաքանակի տարբերությունը կազմել է 6228՝ նվազելով 1383-ով կամ 18 տոկոսով,
ծնվածների թվաքանակը կազմել է 29337՝ նվազեկով շուրջ 1524-ով կամ 5 տոկոսով,
մահացածների թվաքանակը մնացել է գրեթե նույնը,
ամուսնությունների թիվը կազմել է 12672՝ նվազելով 1643-ով կամ շուրջ 12 տոկոսով,
ամուսնալուծությունների թիվը կազմել է 4419՝ աճելով շուրջ 140-ով կամ շուրջ 3 տոկոսով,
0-1 տարեկան նորածինների մահերի դեպքերը կազմել են 207՝ աճելով 16-ով կամ շուրջ 8,5 տոկոսով,
0-4 տարեկան երեխաների մահերի դեպքերը կազմել են 251՝ աճելով 25-ով կամ շուրջ 11 տոկոսով։
Այս խիստ մտահոգիչ ժողովրդագրական միտումները բնութագրական են այս իշխանության կառավարմանը և հիմնականում հետևանքն են վարվող հակասոցիալական քաղաքականության:
Սոցիալապես առավել խոցելի խմբերում գտնվող մեր բնակչության շուրջ 40 տոկոսի կյանքի որակը նվազում է, այդ թվում՝ կենսաթոշակառուներ, նպաստառուներ, աշխատող աղքատներ, աղքատներ և ծայրահեղ աղքատներ, ինչը հանգեցրել է նաև սոցիալական պատճառներով ամուսնությունների թվի կտրուկ նվազման և ամուսնալուծությունների թվի աճի, մահացության, այդ թվում՝ մանկամահացության ցուցանիշների աճի, բնականաբար նաև՝ ծնվածների թվաքանակի նվազման ու արտագաղթը բնութագրող ցուցանիշի աճի»:
Հունիսի 1-ից «Հին Խնձորեսկ» պատմամշակութային արգելոցի մուտքը կդառնա վճարովի. մանրամասներ
Հունիսի 1-ից «Հին Խնձորեսկ» պատմամշակութային արգելոցի մուտքը կդառնա վճարովի: Այս մասին տեղեկացնում են ԿԳՄՍՆ «Պահպանությա...
Սուր շնչառական վարակների դեպքերը նվազել են
2026 թվականի 5-րդ շաբաթվա ընթացքում ՀՀ-ում արձանագրվել է սուր շնչառական վարակներով պայմանավորված հիվանդացության ցածր ակտ...
Ամերիկացիները դժգոհ են. Թրամփի վարկանիշը նոր ցածրակետի է հասել
Ամերիկացիները դժգոհ են. Թրամփի հավանության վարկանիշը նոր ցածրակետի է հասել, հաղորդում է The Economist-ը: Դոնալդ Թրամփի ե...
Գրանցվել է տրանսպորտային միջոցների արգելափակման 139 դեպք
Հունվարի 26-ից փետրվարի 1-ը ՆԳՆ ՓԾ ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոնում գրանցվել է 493 դեպք, որից 138-ը՝ արտակարգ:...

Число новорожденных сократилось на 1524 человека: демографические показатели зафиксировали ухудшение ситуации, Аветисян
Согласно последним данным, опубликованным официальной статистикой, основные демографические показатели в период с января по ноябрь 2025 года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года продемонстрировали существенное ухудшение ситуации. Об этом написал на своей странице в Facebook депутат фракции «Армения» Тадевос Аветисян.
«Коэффициент жизнестойкости населения — соотношение числа родившихся и умерших составил 127%, снизившись примерно на 6 процентных пунктов, естественный прирост — разница между числом родившихся и умерших составила 6228, уменьшившись на 1383 или на 18%. Число новорожденных составило 29337, уменьшившись примерно на 1524 или на 5%. Число умерших осталось почти на том же уровне. Число браков составило 12672, снизившись на 1643 или примерно на 12%. Число разводов увеличилось на 4419, увеличившись на 140 или примерно на 3%. Случаи смертей среди новорожденных в возрасте от 0 до 1 года составили 207, увеличившись на 16 или примерно на 8,5%. Случаи смертей среди детей в возрасте от 0 до 4 лет составили 251, увеличившись на 25 или примерно на 11%.
Эти серьезные тревожные демографические тенденции характерны для управления этим правительством и в основном являются следствием проводимой антисоциальной политики. Качество жизни у нашей социальной группы, составляющей около 40% населения, снижается, включая пенсионеров, получателей пособий, работающих бедных, бедных и людей, находящихся в крайней нищете, что также привело к резкому снижению числа браков и росту разводов, увеличению смертности, в том числе детской смертности, естественно, также к сокращению числа новорожденных и росту показателей эмиграции», — добавил Аветисян.