Ծնվածների թվաքանակը նվազել է շուրջ 1524-ով․ ժողովրդագրական ցուցանիշներն արձանագրել են իրավիճակի վատացում. Ավետիսյան
Պաշտոնական վիճակագրության հրապարակած վերջին տվյալների համաձայն՝ 2025 թվականի հունվար-նոյեմբերին՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ժողովրդագրական հիմնական ցուցանիշներն արձանագրել են իրավիճակի էական վատացում։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Թադևոս Ավետիսյանը:
«Բնակչության կենսունակության գործակիցը` ծնվածների և մահացածների թվաքանակի հարաբերակցությունը կազմել է 127%` նվազելով շուրջ 6 տոկոսային կետով,
բնական հավելաճը` ծնվածների և մահացածների թվաքանակի տարբերությունը կազմել է 6228՝ նվազելով 1383-ով կամ 18 տոկոսով,
ծնվածների թվաքանակը կազմել է 29337՝ նվազեկով շուրջ 1524-ով կամ 5 տոկոսով,
մահացածների թվաքանակը մնացել է գրեթե նույնը,
ամուսնությունների թիվը կազմել է 12672՝ նվազելով 1643-ով կամ շուրջ 12 տոկոսով,
ամուսնալուծությունների թիվը կազմել է 4419՝ աճելով շուրջ 140-ով կամ շուրջ 3 տոկոսով,
0-1 տարեկան նորածինների մահերի դեպքերը կազմել են 207՝ աճելով 16-ով կամ շուրջ 8,5 տոկոսով,
0-4 տարեկան երեխաների մահերի դեպքերը կազմել են 251՝ աճելով 25-ով կամ շուրջ 11 տոկոսով։
Այս խիստ մտահոգիչ ժողովրդագրական միտումները բնութագրական են այս իշխանության կառավարմանը և հիմնականում հետևանքն են վարվող հակասոցիալական քաղաքականության:
Սոցիալապես առավել խոցելի խմբերում գտնվող մեր բնակչության շուրջ 40 տոկոսի կյանքի որակը նվազում է, այդ թվում՝ կենսաթոշակառուներ, նպաստառուներ, աշխատող աղքատներ, աղքատներ և ծայրահեղ աղքատներ, ինչը հանգեցրել է նաև սոցիալական պատճառներով ամուսնությունների թվի կտրուկ նվազման և ամուսնալուծությունների թվի աճի, մահացության, այդ թվում՝ մանկամահացության ցուցանիշների աճի, բնականաբար նաև՝ ծնվածների թվաքանակի նվազման ու արտագաղթը բնութագրող ցուցանիշի աճի»:
Հունիսի 1-ից «Հին Խնձորեսկ» պատմամշակութային արգելոցի մուտքը կդառնա վճարովի. մանրամասներ
Հունիսի 1-ից «Հին Խնձորեսկ» պատմամշակութային արգելոցի մուտքը կդառնա վճարովի: Այս մասին տեղեկացնում են ԿԳՄՍՆ «Պահպանությա...
Սուր շնչառական վարակների դեպքերը նվազել են
2026 թվականի 5-րդ շաբաթվա ընթացքում ՀՀ-ում արձանագրվել է սուր շնչառական վարակներով պայմանավորված հիվանդացության ցածր ակտ...
Ամերիկացիները դժգոհ են. Թրամփի վարկանիշը նոր ցածրակետի է հասել
Ամերիկացիները դժգոհ են. Թրամփի հավանության վարկանիշը նոր ցածրակետի է հասել, հաղորդում է The Economist-ը: Դոնալդ Թրամփի ե...
Գրանցվել է տրանսպորտային միջոցների արգելափակման 139 դեպք
Հունվարի 26-ից փետրվարի 1-ը ՆԳՆ ՓԾ ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոնում գրանցվել է 493 դեպք, որից 138-ը՝ արտակարգ:...

According to the latest data released by official statistics, key demographic indicators measured from January to November 2025 show a significant worsening compared to the same period last year. This was reported by Tadevos Avetisyan, a member of the National Assembly from the 'Armenia' faction, on his Facebook page.
"The population viability factor, which reflects the ratio of births to deaths, is at 127%, a decrease of about 6 percentage points. The natural increase, defined as the difference between the number of births and deaths, reached 6,228, declining by 1,383 or 18%. The number of births is at 29,337, dropping by approximately 1,524 or 5%. The number of deaths remained nearly the same. The number of marriages was 12,672, decreasing by 1,643 or approximately 12%. Meanwhile, divorces saw an increase with 4,419 cases, which is about 140 more or around 3% higher. Infant mortality cases for newborns aged 0-1 reached 207, an increase of 16 or about 8.5%. Deaths among children aged 0-4 amounted to 251, rising by 25 cases or around 11%."
These alarming demographic trends characterize the governance of the current administration and are mainly a consequence of the anti-social policies pursued. The quality of life for approximately 40% of our population in socially vulnerable groups is declining, including pensioners, beneficiaries, working poor, and the extremely impoverished. This has led to a sharp decrease in marriage rates, an increase in divorce rates, and rising mortality rates, including infant mortality, as well as a decline in birth rates and an increase in emigration indicators."
From June 1, Entry to the 'Old Khndzoresk' Historical and Cultural Reserve Will Be Paid
From June 1, entry to the 'Old Khndzoresk' historical and cultural reserve will become paid. This information has been r...
Cases of Acute Respiratory Infections Decrease
During the 5th week of 2026, a low activity of morbidity due to acute respiratory infections has been recorded in Armeni...
Americans Discontented: Trump's Approval Rating Hits New Low
Americans are expressing discontent as Donald Trump's approval rating has reached a new low, according to The Economist....
139 Cases of Vehicle Blockages Recorded
From January 26 to February 1, the National Crisis Management Center of the Ministry of Internal Affairs registered 493...