Նախօրեին վթարի հետևանքով հոսանքազուրկ մնացած շուրջ 11.500 բաժանորդներ. Պետրոսյանը մանրամասնել է
Այսօր՝ կեսգիշերն անց՝ սկսած 02:00-ից, հերթականությամբ լարման տակ դրվեցին (էլեկտրամատակարարումը վերականգնվեց) ՀԷՑ-ի լիովին վերազինված և կարգաբերված «Վարդաշեն» ենթակայանից սնվող՝ նախօրեին վթարի հետևանքով հոսանքազուրկ մնացած շուրջ 11.500 բաժանորդները։ Այս մասին Ֆեյսբուքում գրել է ՀԷՑ ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանը:
«Իմ կարգադրությամբ երեկ ՀԷՑ-ում երկու առանձին Հանձնաժողովներ են կազմավորվել՝ Անվտանգության և վերահսկողության տնօրինության և Տեխնիկական տնօրինության կազմերում, որպեսզի իրարից անկախ երկու ուղղություններով՝ անվտանգային-իրավական և էներգետիկ-տեխնիկական, ներքին հետաքննություն իրակացվի այս խոշորամասշտաբ վթարի իրական պատճառները պարզելու, բոլոր հանգամանքները քննելու և հետագա ընթացքը պատշաճ լուծելու նպատակով։ Զուգահեռաբար ստուգողական-կանխարգելիչ միջոցառումներ են իրականացվել նաև նմանատիպ այլ տասնյակ ենթակայաններում։
Կրկին հայցում ենք մեր քաղաքացիների ներողամտությունն ու ըմբռնումը ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված՝ կրած անհարմարությունների համար։
Միևնույն ժամանակ, արժանին պետք է մատուցել և շնորհակալությունս եմ հայտնում ՀԷՑ-ի հարյուրավոր աշխատակիցներին ու գործընկեր կազմակերպությունների տասնյակ մասնագետներին՝ 48 ժամից ավելի անխոնջ աշխատանքի և նվիրական ջանքի համար։
Հայտնում եմ նաև, որ ՀԷՑ-ը նախատոնական և տոնական օրերին 24-ժամյա ուժեղացված հերթապահություն է սահմանել Երևանի բոլոր Շահագործման շրջաններում և ՀՀ մարզերի բոլոր էլ.ցանցերում՝ ապահովելու մեր քաղաքացիների անխափան էլեկտրամատակարարումը, և հարկ եղած դեպքում, օպերատիվ կերպով արձագանքելու բաշխման ցանցում հնարավոր վթարներին՝ խափանումների արագ վերացման և էլեկտրամատակարարման հրատապ վերականգնման նպատակով։ Տոնական օրերին չեղարկվել են նաև բոլոր պլանային անջատումները, բացառությամբ՝ վթարային հնարավիր իրավիճակով պայմանավորված պլանայինների։
Ուրախ Ամանոր եմ մաղթում մեր քաղաքացիներին»,- գրել է Ռոմանոս Պետրոսյանը։
Ես նշաններ չեմ տեսնում, որ նա խաղաղություն է ուզում. Զելենսկի
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հետաքրքրված չէ խաղաղությամբ: Այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին։ «...
Ուժեղացված հսկողություն. վերջին 3 օրում` ճանապարհատրանսպորտային 748 պատահար. ՆԳՆ
Երթևեկության բոլոր մասնակիցների անվտանգության ապահովման նպատակով Պարեկային ծառայությունը հանրապետության ճանապարհներին շա...
Հունվարի 1-ից մետրոպոլիտենի դրամարկղերի աշխատանքը դադարեցվում է
Երևանի մետրոպոլիտենից տեղեկացնում են, որ 2026 թվականի հունվարի 1-ից մետրոպոլիտենի դրամարկղերի աշխատանքը դադարեցվում է։ Տ...
Ran Oil բենզալցակայանի տնօրենը՝ լիցքավորման սարքերի կոտրելու լուրերի մասին
Համացանցում տարբեր ալիքներ հայտնում են, թե իբր Վանաձորի Ran Oil բենզալցակայանում, որտեղ սկսել էին վաճառել Ադրբեջանից ներ...

Today, shortly after midnight, starting from 02:00, power supply was restored in stages to almost 11,500 subscribers who were left without electricity due to yesterday's accident at the fully equipped and regulated "Vardashen" substation, as reported by the interim director of the Electricity Distribution Network (EDN), Romanos Petrosyan, on Facebook.
“By my directive, two separate Commissions were formed yesterday at EDN, composed of the Safety and Control Department and the Technical Department, to independently conduct an internal investigation in two directions: security-legal and energy-technical, in order to ascertain the true causes of this large-scale accident, to examine all circumstances, and to ensure a proper solution for future proceedings. Concurrently, preventive checks have also been carried out in dozens of other similar substations,” Petrosyan wrote.
He further added, “We again ask for the forgiveness and understanding of our citizens for the inconveniences caused by the current situation. At the same time, I must pay tribute and express my gratitude to the hundreds of employees of EDN and the dozens of specialists from partner organizations for their tireless work and devoted efforts over more than 48 hours.”
Romanos Petrosyan also stated that during the pre-holiday and holiday days, EDN has implemented a 24-hour enhanced standby duty across all operational areas of Yerevan and in all electricity networks of the regions of Armenia, ensuring uninterrupted electricity supply for our citizens and responding promptly to possible accidents in the distribution network for rapid restoration of disruptions and urgent power supply recovery.
All planned outages have also been canceled during the holiday period, except for those that are planned due to emergency situations. I wish our citizens a happy New Year,” Petrosyan concluded.
I See No Signs That He Wants Peace: Zelensky
Russian President Vladimir Putin is not interested in peace. This was stated by Ukrainian President Volodymyr Zelensky....
Enhanced Monitoring: 748 Traffic Accidents in Last 3 Days, Ministry of Internal Affairs
In order to ensure the safety of all road participants, the Patrol Service continues its enhanced monitoring and strict...
Metro Ticket Booths to Cease Operations from January 1
The Yerevan Metro has announced that the operations of its ticket booths will be suspended starting January 1, 2026. Pas...
Director of Ran Oil Gas Station Comments on Reports of Charging Station Vandalism
Various channels on the internet report that unknown individuals have vandalized the charging stations at the Ran Oil ga...