Ուկրաինայում կարող են տիեզերական զորքեր հայտնվել
Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարությունը ստեղծել է տիեզերական քաղաքականության վարչություն, որը կկազմակերպի փոխգործակցություն պետական ​​և մասնավոր ընկերությունների, ինչպես նաև գիտնականների միջև պաշտպանական ուժերի հետ և կնպաստի տիեզերական ուժերի ստեղծմանը։ Այս մասին հայտնել է թվայնացման հարցերով պաշտպանության փոխնախարար Եկատերինա Չեռնոգորենկոն։
«Տիեզերական գործունեության մասին օրենք ունենք, որում ասվում է, որ պաշտպանության նախարարությունը պետք է քաղաքականություն ձևավորի ռազմական տարածության ոլորտում։ Սա ոչ միայն ինժեներներից նորարարական լուծումների գնում է, սա ոչ միայն համայնքի ստեղծումն է, որպեսզի լավագույն լուծումները գան Ուկրաինա, այլ նաև տիեզերական զորքերի ստեղծում։
Նրա խոսքով՝ պաշտպանական գերատեսչությունը մտադիր է դառնալ Ուկրաինայում տիեզերական տեխնոլոգիաների, արտադրանքի և ծառայությունների հիմնական պատվիրատուն։ Եվ այս գերատեսչությունը պետք է միավորի պետական ​​և մասնավոր հաստատություններին, տիեզերական արդյունաբերության գիտնականներին՝ պաշտպանական ուժերի հետ համագործակցելու համար:
Նա հավելել է, որ մինչև 2030 թվականը Ուկրաինան ծրագրում է ունենալ պաշտպանական նպատակներով ազգային արբանյակներ, ինչպես նաև օդային հարձակումների նախազգուշացման համակարգ և տիեզերական հսկողություն։