Թրամփի վարչակազմը նոր պահանջ է ներկյացրել Ուկրաինային
Ամերիկացի առաջնորդ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը պահանջում է Ուկրաինայից ստորագրել համաձայնագիր, որը թույլ կտա Վաշինգտոնին վերահսկել Ուկրաինայի տնտեսության առանցքային նախագծերը։ Այս մասին գրում է The Wall Street Journal-ը (WSJ)՝ վկայակոչելով փաստաթղթի նախագիծը, որն ուղարկվել է ուկրաինական կողմին։
Հրատարակության համաձայն՝ ԱՄՆ-ը մտադիր է առաջին առաջնահերթությունը ստանալ ենթակառուցվածքային նախագծերին մասնակցելու, նավահանգիստների ստեղծման և ռեսուրսների արդյունահանման ծրագրերում, այդ թվում՝ հազվագյուտ հողային մետաղների համար:
Հոդվածում նշվում է, որ հիմնադրամը, որը ղեկավարում են ԱՄՆ քաղաքական գործիչները, շահույթը կօգտագործի ԱՄՆ-ի նախաձեռնած Ուկրաինային ռազմական աջակցության ծախսերը հոգալու համար։
Միաժամանակ, ինչպես գրում է թերթը, Կիևը մտավախություն ունի, որ նման համաձայնագրի պայմանները կսահմանափակեն Ուկրաինայի իշխանությունների իրավունքները՝ այլ ներդրողների ներգրավելու՝ երկիրը վերականգնելու համար։
Եթե փաստաթուղթը ստորագրվի երկու կողմերի կողմից, Կիևը կունենա 45 օր՝ ներկայացնելու նախագծերի ցանկը այս հիմնադրամի քննարկմանը։