2020-ին Լոռու մարզի անտառներում ապօրինի հատվել է 4416 ծառ. հարուցվել է 11 քրեական գործ
«Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի «Թումանյանի և Ստեփանավանի անտառտնտեսություն» մասնաճյուղերում ապօրինի ծառահատումների վերաբերյալ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի տարբեր մասերի հատկանիշներով հարուցված և վարույթը կասեցված քրեական գործերով ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա 2021 թ. մարտի 1-9-ն ընկած ժամանակահատվածում Լոռու մարզի դատախազության դատախազների կողմից ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցվել են 11 քրեական գործեր: Դրանք վերաբերում են նշված մասնաճյուղերի մի շարք պաշտոնատար անձանց կողմից ծառայության նկատմամբ անբարեխիղճ կամ անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով իրենց պարտականությունները չկատարելուն կամ ոչ պատշաճ կատարելուն, ինչի արդյունքում պետության օրինական շահերին պատճառվել է էական վնաս և առաջացել են այլ ծանր հետևանքներ:
Դատախազների կողմից նշված գործերով վարույթները կասեցնելու վերաբերյալ որոշումների օրինականությունը ստուգելու և գործերի նյութերին ծանոթանալու արդյունքում պարզվել է, որ Թումանյանի և Ստեփանավանի անտառտնտեսությունների մի քանի անտառպետությունների 10 պահաբաժիններում 2020թ.-ին արձանագրվել են անտառախախտման բազմաթիվ դեպքեր, որոնցով արձանագրվել է տարբեր տեսակի և տրամագծերով ընդհանուր 4416 ապօրինի հատված ծառերի կոճղեր: Դրանց հետևանքով բուսական աշխարհին և պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր  չափերի՝  ընդհանուր շուրջ 182 մլն ՀՀ դրամի վնաս:
Նախնական քննությամբ, սա­կայն, հանցա­գոր­ծութ­­յունները բացա­հայտ­ել չի հաջողվել, չեն պարզ­­­վել առերևույթ ապօրինի անտառահատումների կատարած անձինք, ինչով պայմանավորված՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի տարբեր մասերի հատկանիշներով հարուցված նշված գործերով կայացվել էին վարույթը կասեցնելու որոշումներ:
Գործերի նյութերին ծանոթանալու արդյունքում պարզվել է, սակայն, որ մեծաքանակ ապօրինի ծառահատումները կարող են կատարված լինել «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի Թումանյանի և Ստեփանավանի անտառտնտեսություն» մասնաճյուղերի համապատասխան իրավասու պաշտոնատար անձանց կողմից իրենց պարտականությունները ոչ պատշաճ կատարելու արդյունքում:
Հաշվի առնելով այս հանգամանքը՝ դատախազները վերացրել են այդ որոշումները և կայացրել քրեական գործ հարուցելու որոշումներ, որոնցով լրիվ, օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննության կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությանը: Մարզի դատախազի կողմից նախաքննական մարմնին տրվել է ցուցում՝ նշված պաշտոնատար անձանց արարքներին հնարավորինս արագ քրեաիրավական գնահատական տալու համար իրականացնել պատշաճ քննություն՝ տալով համապատասխան առարկայական գործողություններ կատարելու հանձնարարություն:
Միաժամանակ, մարզի դատախազության կողմից միջնորդագիր է ներկայացվել ՀՀ ոստիկանության Լոռու մարզային վարչության պետին՝ հանցանքի կատարմանը նպաստող հանգամանքները վերացնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու, այդ թվում՝ նմանատիպ հանցագործությունները կանխելու և բացահայտելու, իսկ իրենց պարտականություններում թերացած աշխատակիցներին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու համար:
Հիշեցնենք, որ ապօրինի անտառահատումների դեմ պայքարի շրջանակներում ՀՀ դատախազության կողմից որդեգրված քրեական քաղաքականության համաձայն՝ հատկապես մեծաքանակ ապօրինի ծառահատումների դեպքերով իրականացվող քննությունների ընթացքում անտառների տվյալ պահաբաժինների պահպանության համար պատասխանատու պաշտոնատար անձանց կողմից իրենց պարտականությունները չկատարելու կամ ոչ պատշաճ կատարելու, ապօրինի ծառահատումներին հնարավոր հանցակցության հանգամանքները պարտադիր պետք է դարձվեն քննության առարկա, ինչը և տվյալ դեպքում ապահովվել է:

4416 Trees Illegally Cut in Lori Region's Forests in 2020; 11 Criminal Cases Launched
Based on factual data obtained from suspended criminal cases related to illegal logging in the "Tumanyan and Stepanavan Forestry" branches of the "Hayantar" State Non-Commercial Organization, prosecutors from the Lori region's prosecutor's office initiated 11 criminal cases under various parts of Article 296 of the Criminal Code of the Republic of Armenia during the time period from March 1-9, 2021.
These cases concern several officials from the aforementioned branches who, due to negligent or careless treatment of their duties, failed to perform their obligations or did so improperly, resulting in significant damage to the legal interests of the state and causing other severe consequences.
Through the verification of the legality of the decisions on the suspension of the proceedings, and by reviewing the case materials, it was found that numerous violations in forestry management were recorded in 2020 in 10 divisions of the Tumanyan and Stepanavan forests, totaling 4416 illegally felled tree stumps of various species and diameters. The total damage caused to the flora and the state is approximately 182 million AMD.
However, the initial investigation did not succeed in identifying the perpetrators of the offenses, leading to the decisions to suspend the cases under different parts of Article 296 of the Criminal Code. It was determined that a substantial number of illegal logging activities might have occurred due to responsible officials of "Hayantar" failing to adequately perform their duties.
In light of this information, the prosecutors revoked those decisions and ordered the initiation of criminal proceedings, assigning the complete, objective, and comprehensive investigation to the Lori regional investigative department of the Investigative Committee of Armenia. The prosecutor of the region instructed the preliminary investigation body to conduct a prompt and thorough investigation to provide a legal assessment of the actions of the specified officials, with relevant actions to be taken.
Simultaneously, the prosecutor's office submitted a request to the head of the Lori regional police department to take measures to eliminate the circumstances that facilitated the commission of the crime, including preventing and uncovering similar crimes, and holding negligent employees accountable.
It should be noted that in line with the criminal policy adopted by the Prosecutor General's Office of Armenia to combat illegal logging, especially in cases of significant illegal tree cutting, it is mandatory to investigate the failure to fulfill or the improper execution of responsibilities by officials responsible for the protection of these forestry divisions, as well as any circumstances that may suggest complicity in illegal logging, which has been ensured in this case.