11830 արական սեռի անչափահաս հրաժարվել է ՀՀ քաղաքացիությունից. FIP
«Փաստերի ստուգման հարթակը» գրում է, որ Հայաստանում 2018-2024 թվականներին արական սեռի 11,830 ներկայացուցիչ հրաժարվել են իրենց քաղաքացիությունից:
Հարթակը հարցմամբ դիմել էր ՀՀ ներքին գործերի նախարարության Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայություն, որին ի պատասխան հայտնել են, որ 2018-2024 թվականների ընթացքում ՀՀ քաղաքացիությունից հրաժարվել է մինչև 18 տարեկան արական սեռի 11,830 անձ։
2018 թ․-ին դադարեցվել է 1899 ՀՀ քաղաքացու քաղաքացիություն։
ՀՀ քաղաքացիությունից հրաժարված արական սեռի անձանց ամենամեծ թիվը կազմել է 2019 թվականին՝ 2264 անձ։
2020 թ․-ին Հայաստանի քաղաքացիությունից հրաժարվել է 1543 անձ, 2021 թ․-ին՝ 2056, 2022 թ․-ին` 1953, իսկ 2023 թ․-ին 1625 արական սեռի անչափահասների ՀՀ քաղաքացիությունն է դադարեցվել։
2024 թ․ օգոստոսի 1-ի դրությամբ 490 մինչև 18 տարին լրացած արական սեռի անձ է հրաժարվել ՀՀ քաղաքացիությունից։
Այսպիսով, 2024-ի ութ ամիսների վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ ՀՀ քաղաքացիությունից հրաժարվելու դեպքերի քանակը, ի տարբերություն նախորդ տարիների, զգալի նվազում է։
Ռումինիայում տեղի ունեցած երկրաշարժը զգացվել է մի քանի երկրներում
Ռումինիայում գրանցվել է այս տարվա ընթացքում երկրում ամենաուժեղ երկրաշարժը:Այս մասին հայտնել է Ռումինիայի Երկրի ֆիզիկայի...
ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ. Վիկտոր Օրբանը մարզվում է Առնոլդ Շվարցնեգերի հետ
Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը մարզասրահից լուսանկար է հրապարակել, որտեղ ճանաչված դերասան և Կալիֆորնիայի նախկին նահա...
Հոսանքազրկում նշված հասցեներում. ՀԷՑ-ը տեղեկացնում է
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» փակ բաժնետիրական ընկերությունը տեղեկացնում է, որ սեպտեմբերի 18-ին պլանային նորոգման աշխատա...
Ծնողների պնդմամբ` դպրոցում երեխայի նկատմամբ սեռական ոտնձգություն է կատարվել
ՀՀ ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության մարզերից մեկի տարածքային բաժնում 32-ամյա տղամարդը դիմում է ներկայացրել, որ...

11,830 Male Minors Renounce Armenian Citizenship
The Fact-Checking Platform reports that from 2018 to 2024, 11,830 male representatives in Armenia have renounced their citizenship.The platform submitted an inquiry to the Migration and Citizenship…
The Fact-Checking Platform reports that from 2018 to 2024, 11,830 male representatives in Armenia have renounced their citizenship.
The platform submitted an inquiry to the Migration and Citizenship Service of the Ministry of Internal Affairs of Armenia, which responded that during the years 2018-2024, 11,830 males under the age of 18 renounced their Armenian citizenship.
In 2018, the citizenship of 1,899 Armenian citizens was terminated. The highest number of males renouncing citizenship occurred in 2019, with a total of 2,264 individuals. In 2020, 1,543 males renounced their citizenship; in 2021, the figure was 2,056; in 2022, 1,953; and in 2023, 1,625 male minors lost their Armenian citizenship.
As of August 1, 2024, 490 males under 18 have renounced their Armenian citizenship. Thus, the statistics for the first eight months of 2024 indicate a significant decrease in the number of cases of renouncing citizenship compared to previous years.