Մարտունու Ռազմական ոստիկանության պետը 570,000 դրամ կաշառք է վերցրել
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ-հետախուզական վարչության կողմից իրականացված միջոցառումների արդյունքում նախաձեռնված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարության Մարտունու ռազմական ոստիկանության տարածքային բաժանմունքի պետ Է. Ա.-ն կաշառք տվողի մատնանշած անձի օգտին ապօրինի գործողություն կատարելու համար ստացել է խոշոր չափերով՝ 570.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ ՀՀ ՊՆ N զորամասի ժամկետային զինծառայողի մոտ արգելված իր հայտնաբերելու դեպքը չարձանագրելու և ընթացք չտալու հարցում պաշտոնատար անձին կաշառք տալու միջոցով օգնելու համար վերջինիս հայրը՝ Ս. Հ.-ն, դիմել է Դիլիջանի թիվ 2 հիմնական դպրոցի զինղեկ Գ. Գ.-ին: Վերջինս էլ, կաշառք տալուն օժանդակելու դիտավորությամբ, նշված հարցով դիմել է իր մտերիմ՝ ՀՀ ՊՆ Մարտունու ռազմական ոստիկանության տարածքային բաժանմունքի պետ Է. Ա.-ին, ով ընդունել է կաշառքի առաջարկը:
Այնուհետև Է. Ա.-ն, իր ծառայողական և իշխանական լիազորություններն ու դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով, զինծառայողի օգտին ապօրինի անգործություն կատարելու՝ վերջինիս մոտ արգելված իր հայտնաբերելու դեպքը չարձանագրելու և ընթացք չտալու համար, Գ. Գ.-ի օժանդակությամբ, զինծառայողի հորից 2023 թվականի սեպտեմբերի 12-ին բանկային փոխանցման եղանակով ստացել է խոշոր չափերի՝ 570.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Է. Ա.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով և 549-րդ հոդվածի 1-ին մասով, Գ. Գ.-ին՝ 46-436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով, իսկ Ս. Հ.-ին՝ 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով:
Քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է: Դատախազի կողմից հաստատվել է մեղադրական եզրակացությունը, և վարույթի նյութերն ուղարկվել են դատարան՝ ըստ էության քննելու համար:
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

The investigations conducted by the Operational-Investigative Department of the Anti-Corruption Committee of Armenia have established that the head of the Martuni territorial division of the Military Police of the Ministry of Defense of Armenia, E. A., received a substantial bribe of 570,000 AMD for performing illegal actions on behalf of the person indicated by the briber.
Specifically, it has been revealed that the father of a conscript soldier from military unit N of the Ministry of Defense, S. H., sought assistance from G. G., the military officer of the Dilijan No. 2 secondary school, to evade consequences for a case involving the discovery of prohibited items. G. G., intending to facilitate the bribe, approached his close associate, E. A., the head of the Martuni Military Police, who accepted the bribe offer.
Subsequently, E. A. used his official powers and the influence that came with them, in collusion with G. G., to not register the incident involving the soldier's discovery of prohibited items and to take no further action. On September 12, 2023, he received the bribe of 570,000 AMD via bank transfer from the soldier's father.
E. A. has been charged under Articles 435, Part 2, Clauses 2 and 3, and Article 549, Part 1 of the Criminal Code of Armenia, while G. G. faces charges under Article 436, Part 2, Clauses 2 and 3, and S. H. is charged under Article 436, Part 2, Clauses 2 and 3 as well. The preliminary investigation of the criminal proceedings has been completed. The prosecutor has confirmed the indictment, and the materials of the case have been sent to court for substantive examination.
Notice: An individual charged with a crime is presumed innocent until proven guilty according to the procedure established by the Criminal Procedure Code of Armenia, by a legally binding court judgment.