ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ․ Մեքենաներում գտել են մոտ 16 գրամ կոկաին, 113 գրամ մեթամֆետամին, 278 գրամ մարիխուանա, էքստազի տեսակի 1346 թմրամիջոց
Քրեական ոստիկանության թմրամիջոցների անօրինական շրջանառության դեմ պայքարի վարչության համացանցի միջոցով թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի բաժնում օպերատիվ տեղեկություններ էին ստացվել, ո�…
Քրեական ոստիկանության թմրամիջոցների անօրինական շրջանառության դեմ պայքարի վարչության համացանցի միջոցով թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի բաժնում օպերատիվ տեղեկություններ էին ստացվել, որ մայրաքաղաքի երեք բնակիչ, որոնցից մեկը՝ 22, մյուսները՝ 25 տարեկան, Տելեգրամ հավելվածում գրանցված տարբեր էջերի միջոցով զբաղվում են թմրամիջոցների ապօրինի իրացմամբ։ Ստացված տեղեկություններն իրացնելով՝ հունիսի 21-ին, ժամը 13.30-ին, Երևանի Փիրումյան փողոցում ձերբակալվեց և ոստիկանության Մաշտոցի բաժին տեղափոխվեց 22-ամյա մի երիտասարդ։ Այս մասին հայտնել է ՀՀ ոստիկանությունը։
«Բաժնում նրա անձնական խուզարկությամբ հայտնաբերվեցին մեթամֆետամին և մարիխուանա տեսակի թմրամիջոցներ, որոնք, ըստ նախնական տվյալների, ձեռք էր բերել իրավապահների օպերատիվ տեսադաշտում հայտնված 22-ամյա իրացնողից։ Շարունակելով օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումները՝ նույն օրը, ժամը 15.30-ին, Գյուլբենկյան փողոցում հայտնաբերվեց, ձերբակալվեց և քննչական բաժին ներկայացվեց նաև իրացնողը, որը տվեց խոստովանական ցուցմունք:
Նա նաև հայտնեց, որ տելեգրամյան հավելվածում գրանցված թմրամիջոցների անօրինական շրջանառությամբ զբաղվող էջի սեփականատեր է և էջի միջոցով տարբեր անձանց թմրամիջոցներ է իրացրել:
22-ամյա երիտասարդի հանցակիցները, իմանալով նրա ձերբակալման մասին, պայմանավորվում են հանդիպել մայրաքաղաքի Բաբաջանյան փողոցի շենքերից մեկի մոտ՝ թմրամիջոցները և զենք-զինամթերքը ապահով վայր տեղափոխելու նպատակով: Քրեական ոստիկանության ծառայողները նշված վայրում ձերբակալում և, մեքենաներով հանդերձ, ոստիկանության Մալաթիայի բաժին են տեղափոխում իրացման մեջ կասկածվող 25-ամյա երիտասարդներին, նրանցից մեկի կնոջն ու նրա ընկերուհուն, ինչպես նաև 35-ամյա տաքսիստին:
Նույն օրը Մալաթիայի քննչական բաժնում նախաձեռնվեց քրեական վարույթ, որի շրջանակներում հունիսի 22-ին խուզարկություններ կատարվեցին պահպանվող հատուկ տարածք տեղափոխված մեքենաներում։ Հայտնաբերվեց ընդհանուր առմամբ մոտ 16 գրամ կոկաին, 113 գրամ մեթամֆետամին, 278 գրամ մարիխուանա, էքստազի տեսակի 1346 թմրամիջոց, ինչպես նաև թմբուկավոր ատրճանակ ու 79 փամփուշտ։
Իրացման մեջ կասկածվողները ձերբակալվել են, նախաքննությամբ հանգամանքները պարզվում են։
Ոստիկանությունը ևս մեկ անգամ հիշեցնում է, որ համացանցի միջոցով թմրամիջոցների անօրինական շրջանառությամբ զբաղվող էջերի միջոցով տարբեր վայրերում թմրամիջոցներ տեղադրելը ևս ապօրինի իրացում է, որն արժանանում է քրեաիրավական խիստ գնահատականի»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

VIDEO: Approximately 16 grams of cocaine, 113 grams of methamphetamine, 278 grams of marijuana, and 1346 ecstasy pills found in vehicles
The Directorate for Combating Drug Trafficking of the Criminal Police has received operational information through its unit combating illegal drug trafficking on the Internet regarding three residents of the capital, one 22 years old and the others 25, who are engaged in the illegal sale of drugs via various accounts registered on the Telegram application. Acting on this information, a 22-year-old young man was arrested on June 21 at 13:30 on Pirumyan Street in Yerevan and taken to the Mashtots Police Department, as reported by the Armenian Police.
“During a personal search at the police department, methamphetamine and marijuana were discovered, which, according to initial data, he had obtained from the 22-year-old seller who was operationally detected by the law enforcement agencies. Continuing operational and investigative measures, on the same day at 15:30, another dealer was discovered and arrested on Gulbenkian Street and presented to the investigative department, who gave a confession. He also stated that he is the owner of an account on the Telegram application involved in the illegal drug trade and that he has sold drugs to various individuals through this account.
Upon learning of his arrest, the accomplices of the 22-year-old arranged to meet near one of the buildings on Babajanyan Street in the capital to transfer the drugs and weapons to a safe location. Officers of the Criminal Police arrested the accused 25-year-olds, one of their wives and her friend, and a 35-year-old taxi driver at the designated location, along with their vehicles.
On the same day, a criminal case was initiated in the Malatya investigative department, and on June 22 searches were conducted in the vehicles that had been transferred to the designated secure area. A total of approximately 16 grams of cocaine, 113 grams of methamphetamine, 278 grams of marijuana, and 1346 ecstasy pills were discovered, as well as a revolver and 79 bullets.
The suspects have been arrested, and the circumstances are being clarified during the preliminary investigation. The police once again remind that it is also illegal to place drugs in various locations through accounts that trade illegal drugs on the Internet, which warrants a severe legal assessment,” the statement reads.
The Response of the NSS Director on Ashot Pashinyan's Use of State Protection
The Director of the National Security Service (NSS) under the Prime Minister of Armenia, Sarkis Hovhannisyan, considers...
Suspicious Deal and Mysterious Businessman: Armenians in Jerusalem Outraged by Elite Construction in the Old City
The tranquility of the Armenian community in Jerusalem has been disrupted by reports of a questionable real estate trans...
Two Armenian Women Die of Hunger in Sudan: Official Yerevan Confirms
The Armenian Ministry of Foreign Affairs has confirmed, in response to a query from Radio Liberty, that the bodies of tw...
Chinese TikToker Pretends to Be Russian Special Forces and Sells Vodka
A Chinese TikToker has posed as a soldier from a Russian special forces unit in a combat zone, selling various products...