Հայաստանում գրանցվել է կորոնավիրուսի 1138 նոր դեպք, 21 քաղաքացի մահացել է
Դեկտեմբերի 9-ի, ժամը 11:00-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 144066 դեպք, որոնցից 120532-ն` առողջացած, 2393-ը` մահվան ելքով: Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին…
Դեկտեմբերի 9-ի, ժամը 11:00-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 144066 դեպք, որոնցից 120532-ն` առողջացած, 2393-ը` մահվան ելքով: Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 20540 պացիենտ: Ընդհանուր առմամբ կատարվել է 535833 թեստավորում:
Այսպիսով` երեկ կատարվել է 3306 թեստավորում, որից հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 1138 նոր դեպք: Ունենք 1385 առողջացած և մահվան 21 դեպք:
Նախորդ օրն արձանագրվել է մահվան 4 դեպք, երբ պացիենտներն ունեցել են կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով։ Այդպիսի դեպքերի ընդհանուր թիվը 601 է:

1138 New Cases of Coronavirus Registered in Armenia, 21 Citizens Have Died
As of December 9, at 11:00 AM, a total of 144,066 cases of coronavirus disease have been confirmed in Armenia, of which 120,532 have recovered, and 2,393 have resulted in death. Currently, 20,540 patients are undergoing treatment for coronavirus. In total, 535,833 tests have been conducted.
Yesterday, 3,306 tests were conducted, of which 1,138 new cases of coronavirus disease were confirmed. We have 1,385 recoveries and 21 new deaths. The previous day recorded 4 deaths where patients had a coronavirus infection, but the deaths were due to other illnesses. The total number of such cases is 601.
Another Video of Captured Armenian Soldier Appears on Social Media
Another video of a captured Armenian soldier has emerged on social media today. This has been reported by the Hay_Mna Te...
Three Armenian Prisoners Transferred to Armenia through Russian Mediation
The Unified Information Center of Armenia reports: "The office of Deputy Prime Minister Tigran Avinyan informs that thre...
Metro Incident in Yerevan: No Accident Has Occurred, Says Tatev Khachatryan
A recent report circulated online claiming that passengers were being evacuated from the metro in Yerevan due to an acci...