Հայաստանում հաստատվել է կորոնավիրուսով վարակվելու 2314 նոր դեպք
Հայաստանում հոկտեմբերի 25-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսով վարակման 2314 նոր դեպք, վարակվածների ընդհանուր թիվը հասել է 77 837-ի:
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը, մեկ օրում կորոնավիրուսի հետևանքով մահացել է 23 քաղաքացի, մահացածների թիվը 1180 է:
Մեկ օրում գրանցվել է կորոնավիրուսով վարակված պացիենտների՝ այլ հիվանդությունից մահվան 4 դեպք: Հոկտեմբերի 25-ի դրությամբ մահվան այս դեպքերի թիվը 337 է: Ընդհանուր առմամբ, մեկ օրում մահացել է 27 մարդ, իսկ մահվան ընդհանուր դեպքերի թիվը հասել է 1517-ի:
Մեկ օրում առողջացածների թիվը 207 է, ընդհանուր առողջացածներինը՝ 50 908, փաստացի բուժվողներինը՝ 25 412 (մեկ օրում ավելացել է 2080-ով): Մեկ օրում արվել է 4790 թեստ, ընդհանուր առմամբ առ այսօր արվել է 377 340 թեստ:
Մահվան դեպքերի վերաբերյալ հայտնում ենք, որ պացիենտները եղել են 57 (տղամարդ), 75 (տղամարդ), 62 (կին), 71 (տղամարդ), 51 (տղամարդ), 77 (կին), 83 (կին), 70 (տղամարդ), 92 (կին), 83 (տղամարդ), 62 (կին), 67 (կին), 44 (տղամարդ), 60 (կին), 82 (տղամարդ), 61 (կին), 64 (կին), 87 (կին), 73 (տղամարդ), 67 (տղամարդ), 58 (տղամարդ), 69 (տղամարդ) և 61 (տղամարդ) տարեկան։ Բոլորն ունեցել են ուղեկցող քրոնիկական հիվանդություններ։

2314 New Cases of Coronavirus Confirmed in Armenia
As of October 25, Armenia has confirmed 2314 new cases of coronavirus infection, bringing the total number of infected individuals to 77,837. According to the National Center for Disease Control and…
As of October 25, Armenia has confirmed 2314 new cases of coronavirus infection, bringing the total number of infected individuals to 77,837.
According to the National Center for Disease Control and Prevention of the Ministry of Health of the Republic of Armenia, 23 citizens died from the virus in one day, raising the death toll to 1180. Additionally, 4 cases of death due to other diseases among COVID-19 patients were recorded in a single day. As of October 25, the total number of these deaths is 337.
In total, 27 people died in one day, bringing the overall death toll to 1517. The number of recoveries in one day is 207, with a total of 50,908 recoveries. Currently, there are 25,412 individuals undergoing treatment (an increase of 2080 in one day).
A total of 4790 tests were conducted in one day, with the cumulative number of tests reaching 377,340 as of today.