ԱԳՆ-ում գրանցված է Հայաստան վերադառնալու ցանկություն ունեցող 1870 ՀՀ քաղաքացի. ԱԳՆ նախարար
Մեր քաղաքացիների վերադարձը Հայաստան մեր գործառույթներից մեկն է, այս համավարակը ամբողջովին փոփոխեց սովորական կյանքի տրամաբանությունը, որևէ երկիր, տարածաշրջան չշրջանցեց: Այս մասին Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտարարեց ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
Նա նշեց, որ ՀՀ քաղաքացիների վերադարձի ապահովումը չափազանց կարևոր է, և այստեղ շատ էական է համադրել երկու կարևոր գործառույթ՝ ապահովել, որ առողջապահական անվտանգային համակարգը գործի անխափան, և ապահովել, որ մեր քաղաքացիները մնան անվտանգ պայմաններում՝ վերադարձի միջոցով, կամ եթե մնում են տեղերում, գտնել ճանապարհը, որ կարողանանք ապահովել նրանց անվտանգությունը:
«Ըստ մեր տվյալների՝ մարտի մեկից ի վեր Հայաստան է վերադարձել 63 322 ՀՀ քաղաքացի, մեզ մոտ 47 երկրներում գրանցված են 1870 քաղաքացիներ: Առաջին շրջանում անմիջապես սկսեցինք դիմել մեր քաղաքացիներին, որ դադարեցնեն ճամփորդություններն ու վերադառնան Հայաստան։ Մեծ մասն արձագանքեց»,- ասաց նա:
Նախարարը նշեց, որ վերջին շաբաթվա ընթացում երկու չվերթով ՌԴ-ից Հայաստան վերադարձան 440 ՀՀ քաղաքացիներ: «Շարունակում ենք աշխատանքները, որ կարողանանք ՌԴ-ից մեր հայրենակիցների տեղափոխությունները կազմակերպել: Հիմա Հայաստանի սահմանը պետք է հատած լինեն արդեն Իարայելից 10 ուսանող, ԱՄՆ-ից 34 ուսանող ճանապարհին է, վաղը հասնելու են Թբիլիսի, որտեղից էլ Երևան», ասաց նա:
Նախարարը նաև նշեց, որ կորոնավիրուսը որոշակի ազդեցություն ունեցել է Արցախյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի վրա: Նա ընդգծեց, որ ներկայումս դադարել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի մոնիթորինգները:
«Ադրբեջանի կողմից, այո, արձանագրվել են զինադադարի խախտումներ, և մենք անմիջապես արձագանքել ենք դրան, օգտագործել ենք նաև ուղիղ կապը։ Ցավոք, մենք ունեցել ենք երեք վիրավոր, որոնցից մեկը 14 տարեկան երեխա է։ Մենք անմիջապես անդրադարձել ենք դրան»,- ասաց նա:
Կորոնավիրուսի վարակման 16 նոր դեպք է գրանցվել. հաստատված դեպքերի թիվը հասավ 937-ի. մեկ մարդ մահացել է
Հայաստանում ապրիլի 10-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսով վարակման ևս 16 դեպք, հաստատված դեպքերի ընդհանուրը թիվը 937...
Հայաստանում կորոնավիրուսով վարակման 29 նոր դեպք կա. 1 մահ. հաստատված դեպքերը՝ 966
Հայաստանում ապրիլի 11-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակման հաստատված դեպքերի ընդհանուր թիվը 966 է, այս մասին տեղեկանցում...
Հայաստանում զոհերի թիվը հասավ 10-ի. հաստատվել է կորոնավիրուսով վարակման 40 դեպք
ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման ու կանխարգելման ազգային կենտրոնից հայտնում են, որ ապրիլի 9-ի ժամը 11։00-ի դրությամբ՝...

1870 Citizens Registered with the Foreign Ministry Express Desire to Return to Armenia, Says Foreign Minister
The return of our citizens to Armenia is one of our functions, as this pandemic has completely changed the logic of ordinary life, not sparing any country or region. This was announced by the Minister of Foreign Affairs of Armenia, Zohrab Mnatsakanyan, during a broadcast on Public Television.
He noted that ensuring the return of Armenian citizens is extremely important, emphasizing the need to balance two critical functions: ensuring that the health security system operates without interruptions and ensuring that our citizens remain safe during their return or, if they stay where they are, finding ways to secure their safety.
“According to our data, since March 1, 63,322 citizens have returned to Armenia, and we have 1,870 citizens registered in 47 countries. Initially, we promptly called on our citizens to cease their travels and return to Armenia. The majority responded positively,” he said.
The minister added that in the past week, 440 Armenian citizens returned from Russia via two flights. “We continue our efforts to organize the transport of our compatriots from Russia. Currently, 10 students from Israel should have crossed the border, and 34 students from the USA are on their way, expected to arrive in Tbilisi tomorrow, from where they will proceed to Yerevan,” he noted.
Mnatsakanyan also mentioned that the coronavirus has had a certain impact on the peaceful resolution process of the Nagorno-Karabakh conflict. He emphasized that monitoring by the personal representative of the OSCE Chairperson-in-Office has currently ceased. “Yes, violations of the ceasefire have been recorded by Azerbaijan, and we have responded immediately, utilizing direct communication. Unfortunately, we have had three injured individuals, one of whom is a 14-year-old child. We have immediately addressed this issue,” he said.