Ազգային ժողովում 362.000 դոլարի պարգևավճար են բաժանել. Antifake.am
Ազգային ժողովում տարվա սկզբին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի՝ փետրվարի 4-ի Կ-14-Ա և Կ-15-Ա կարգադրություններով պարգևավճարներ են բաժանվել աշխատավարձի 100 և 30 տոկոսի չափերով։ Այս մասին հայտնում է…
Ազգային ժողովում տարվա սկզբին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի՝ փետրվարի 4-ի Կ-14-Ա և Կ-15-Ա կարգադրություններով պարգևավճարներ են բաժանվել աշխատավարձի 100 և 30 տոկոսի չափերով։ Այս մասին հայտնում է Antifake.am-ը:
Պարգևավճարները հատկացվել էին որպես խրախուսանք հունվար ամսվա 17 աշխատանքային օրերի ընթացքում Ազգային ժողովի պատգամավորների և աշխատակիցների կատարած աշխատանքի համար։
Կարգադրությունները հրապարակվել էին փետրվարի 6-ին, իսկ հավելվածները հրապարակված չէին պաշտոնական կայքում, ուստի հնարավոր չէր պարզել, թե որ պաշտոնյաներն են պարգևատրվել։
AntiFake.am-ը հարցում էր ուղարկել Ազգային ժողովի աշխատակազմին՝ խնդրելով տրամադրել վերը նշված 2 կարգադրություններով պարգևատրումների ընդհանուր չափն ու հավելվածները, որոնք պետք է հրապարակվեին կարգադրության հետ, սակայն չէին հրապարակվել։
Ազգային ժողովի աշխատակազմը ի պատասխան հայտնել է.
«ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի՝ 04.02.2020թ. Կ-14-Ա կարգադրությամբ հատկացված պարգևատրումների ընդհանուր չափը կազմել է 113.237.560 ՀՀ դրամ, իսկ Կ-15-Ա կարգադրությամբ հատկացված պարգևատրումների ընդհանուր չափը՝ 60.540.423 ՀՀ դրամ»։
ԱԺ աշխատակազմը մերժել է տրամադրել հավելվածները՝ հղում կատարելով աշխատողների անձնական տվյալների պաշտպանությանը։
Այսպիսով՝ հունվար ամսվա 17 աշխատանքային օրերի համար Ազգային ժողովի պատգամավորներն ու աշխատակիցները պարգևատրվել են 173.777.983 ՀՀ դրամի չափով, որը համարժեք է շուրջ 362.000 դոլարին։
Հիշեցնենք, որ միայն դեկտեմբեր ամսին Ազգային ժողովում 4 անգամ պարգևավճարներ էին բաժանվել. Արարատ Միրզոյանը պարգևատրվել էր 3 մլն դրամի չափով։

362,000 Dollars in Bonuses Distributed in the National Assembly
In the National Assembly, bonuses equivalent to 362,000 dollars have been distributed under the orders K-14-A and K-15-A issued by the President of the National Assembly of Armenia, Ararat Mirzoyan, on February 4. This was reported by Antifake.am.
The bonuses were allocated as an incentive for the work done by the members of parliament and staff during the 17 working days of January.
The orders were published on February 6, but the appendices were not available on the official website, making it impossible to determine which officials received the bonuses.
Antifake.am submitted an inquiry to the staff of the National Assembly requesting the total amount of the bonuses allocated under the aforementioned two orders and the appendices that should have been published alongside the orders, but they were not made public.
In response, the staff of the National Assembly stated: “The total amount of bonuses allocated under the K-14-A order of the President of the National Assembly of Armenia, Ararat Mirzoyan, dated 04.02.2020, was 113,237,560 AMD, while the total amount allocated under the K-15-A order was 60,540,423 AMD.”
The staff of the National Assembly declined to provide the appendices, citing the protection of employees' personal data.
Thus, for the 17 working days of January, members of parliament and employees of the National Assembly received bonuses totaling 173,777,983 AMD, equivalent to about 362,000 dollars.
It is noteworthy that in December alone, bonuses were distributed four times in the National Assembly, with Ararat Mirzoyan receiving a bonus of 3 million AMD.
Nikol Pashinyan Holds Consultation with Military Leadership in Artsakh
The Prime Minister of the Republic of Armenia, Nikol Pashinyan, and the President of the Republic of Artsakh, Bako Sahak...
When Finance Increases, So Do the ‘Bazaar’: Pashinyan on Criminal Subculture in the Army
In 2019, there was a historical minimum number of casualties in the army. Never before have there been fewer casualties...
Medical Masks are Lacking in Armenia, While Coronavirus is So Close: Citizens Raise Alarm
Since the outbreak of the new strain of coronavirus, medical masks have skyrocketed in price in Armenia, and they are al...
The Official Who Spent The Most on Business Trips is Armen Sarkissian: 123 Million Drams
The official who has spent the most on business trips is the President of Armenia, Armen Sarkissian, with approximately...