Արձանագրվել է ապօրինի ձկնորսության 11 դեպք, որից 10-ով հաշվարկվել է 507.500 ՀՀ դրամի վնաս
Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի կողմից իրականացված ստուգումների, շրջայցերի, վարչական վարույթի գործերի քննության ընթացքում արձանագրվել է իրավախախտման 48 դեպք, որից 37 դեպքով հաշվարկվել է…
Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի կողմից իրականացված ստուգումների, շրջայցերի, վարչական վարույթի գործերի քննության ընթացքում արձանագրվել է իրավախախտման 48 դեպք, որից 37 դեպքով հաշվարկվել է 4.496.340 ՀՀ դրամի չափով շրջակա միջավայրին հասցված վնաս, 13 դեպքով նշանակվել է 1.500.000 ՀՀ դրամի չափով վարչական տուգանք։
Մասնավորապես`
Բուսական աշխարհի պահպանության ոլորտ
Արձանագրվել է 33 դեպք, որից 25-ով հաշվարկվել է 3.441.840 ՀՀ դրամի չափով շրջակա միջավայրին հասցված վնաս, 9-ով նշանակվել է 1.100.000 ՀՀ դրամի չափով վարչական տուգանք։
Լոռի՝ ապօրինի ծառահատման 1 դեպքով (3 բոխի, 3 թեղի, 1 բալենի) հաշվարկվել է 96.000 ՀՀ դրամի չափով շրջակա միջավայրին հասցված վնաս։
Նախկինում արձանագրված ապօրինի ծառահատման 1 դեպքով նշանակվել է 100.000 ՀՀ դրամի, փայտանյութի ապօրինի տեղափոխման 3 դեպքով՝ 300.000 ՀՀ դրամի չափով վարչական տուգանք։
Տավուշ` փայտանյութի ապօրինի տեղափոխման 19 դեպքից (20,65 խմ վառելափայտ, 11,28 խմ թափուկ վառելափայտ) 17-ով  հաշվարկվել է 805.640 ՀՀ դրամի չափով շրջակա միջավայրին հասցված վնաս, 3-ով նշանակավել է 400.000 ՀՀ դրամի չափով վարչական տուգանք:
Ապօրինի ծառահատման 4 դեպքով (9 բարդի, 11 հաճարենի, 1 սոճենի, 1 կաղնի) հաշվարկվել է 2.485.000 ՀՀ դրամի չափով շրջակա միջավայրին հասցված վնաս։
Նախկինում արձանագրված փայտանյութի ապօրինի տեղափոխման 3 դեպքով հաշվարկվել է 55.200 ՀՀ դրամի չափով շրջակա միջավայրին հասցված վնաս, 2 դեպքով նշանակվել է 300.000 ՀՀ դրամի չափով վարչական տուգանք։
Կենդանական աշխարհի պահպանության ոլորտ
Արձանագրվել է 11 դեպք, որից 10-ով հաշվարկվել է 507.500 ՀՀ դրամի չափով շրջակա միջավայրին հասցված վնաս, 1-ով նշանակվել է 50.000 ՀՀ դրամի չափով վարչական տուգանք։
Գեղարքունիք՝ արձանագրված 5 դեպքով (141 հատ՝ 41,9 կգ սիգ տեսակի ձուկ, 42 հատ պոլիէթիլենային ցանց) հաշվարկվել է 209.500 ՀՀ դրամի չափով շրջակա միջավայրին հասցված վնաս։
Նախկինում արձանագրված ձկան ապօրինի որսի 1 դեպքով նշանակվել է 50.000 ՀՀ դրամի չափով վարչական տուգանք։
Կոտայք՝ արձանագրված 1 դեպքով (39 հատ՝ 11 կգ սիգ տեսակի ձուկ) հաշվարկվել է 55.000 ՀՀ դրամի չափով շրջակա միջավայրին հասցված վնաս:
Երևան՝ արձանագրված 2 դեպքով (63 հատ՝ 29,4 կգ սիգ տեսակի ձուկ) հաշվարկվել է 147.000 ՀՀ դրամի չափով շրջակա միջավայրին հասցված վնաս:
Տավուշ՝ արձանագրված 1 դեպքով (30 հատ՝ 12,2 կգ սիգ տեսակի ձուկ) հաշվարկվել է 61.000 ՀՀ դրամի չափով շրջակա միջավայրին հասցված վնաս:
Արագածոտն՝ նախկինում արձանագրված ապօրինի ձկան վաճառքի 1 դեպքով հաշվարկվել է 35.000 ՀՀ դրամի չափով շրջակա միջավայրին հասցված վնաս։
Մթնոլորտային օդի և ջրերի պահպանության, թափոնների տեղաբաշխման, հողերի օգտագործման և պահպանման ոլորտ
Արձանագրվել է 2 դեպք։
Լոռի՝ Հողի վերին շերտի դեգրադացիայի 2 դեպքով հաշվարկվել է 547.000 ՀՀ դրամի չափով շրջակա միջավայրին հասցված վնաս, 1-ով նշանակավել՝ 50.000 ՀՀ դրամի չափով վարչական տուգանք:
Ամփոփվել է թվով 2 ստուգում։
Արարատ՝ «Լևոն Ասատրյան» ԱՁ-ում իրականացված ստուգման արդյունքում նշանակվել է 100.000 ՀՀ դրամի չափով վարչական տուգանք։
Լոռի՝ նախկինում «Վեոլիա Ջուր» ՓԲԸ-ում իրականացված ստուգման արդյունքում նշանակվել է 200.000 ՀՀ դրամի չափով վարչական տուգանք։

11 Cases of Illegal Fishing Recorded, Causing Damage of 507,500 AMD
Inspections and administrative proceedings conducted by the Environmental and Mining Inspectorate have revealed a total of 48 violations, with 37 cases resulting in an estimated damage of 4,496,340…
Inspections and administrative proceedings conducted by the Environmental and Mining Inspectorate have revealed a total of 48 violations, with 37 cases resulting in an estimated damage of 4,496,340 AMD to the environment. Administrative fines have been imposed in 13 cases, amounting to 1,500,000 AMD.
In the field of plant protection, 33 cases were recorded, with 25 resulting in environmental damage of 3,441,840 AMD and 9 leading to fines totaling 1,100,000 AMD. In Lori, one case of illegal logging was recorded, involving 3 poplars, 3 willows, and 1 wild pear, resulting in damage of 96,000 AMD to the environment. Previously recorded cases of illegal logging resulted in a fine of 100,000 AMD, and 3 cases of illegal transportation of timber incurred a fine of 300,000 AMD.
In Tavush, out of 19 cases of illegal transportation of timber (20.65 cubic meters of firewood, 11.28 cubic meters of waste firewood), 17 cases led to environmental damage of 805,640 AMD, while 3 cases resulted in fines of 400,000 AMD. Four cases of illegal logging (9 silver birches, 11 maples, 1 pine, 1 oak) resulted in environmental damage of 2,485,000 AMD. Additionally, previously recorded illegal transportation of timber cases resulted in damage of 55,200 AMD and fines in 2 cases amounting to 300,000 AMD.
In the field of wildlife protection, 11 cases were registered, with 10 leading to environmental damage of 507,500 AMD and 1 resulting in a fine of 50,000 AMD. In Gegharkunik, 5 cases (141 fish, totaling 41.9 kg of bream, and 42 polyethylene nets) accounted for environmental damage of 209,500 AMD. A previously recorded case of illegal fishing resulted in a fine of 50,000 AMD.
In Kotayk, one case (39 fish, totaling 11 kg of bream) incurred environmental damage of 55,000 AMD. In Yerevan, 2 cases (63 fish, totaling 29.4 kg of bream) accounted for environmental damage of 147,000 AMD. In Tavush, one case (30 fish, totaling 12.2 kg of bream) resulted in damage of 61,000 AMD. In Aragatsotn, a previously recorded case of illegal fish sales resulted in damage of 35,000 AMD.
Regarding atmospheric air and water protection, waste disposal, and land use and preservation, 2 cases were recorded. In Lori, two instances of topsoil degradation resulted in environmental damage of 547,000 AMD, and one case incurred a fine of 50,000 AMD. Two inspections were summarized during this period. In Ararat, an inspection at 'Levon Asatryan' LLC resulted in a fine of 100,000 AMD. In Lori, an inspection previously conducted at Veolia Water LLC led to a fine of 200,000 AMD.
During the reported period, a total of 1,296,700 AMD was collected in the state budget of the Republic of Armenia.