Ռուսական կողմում կա կուտակված 1098 տրանսպորտային միջոց՝ 950 բեռնատար և 148 մարդատար
Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը տեղեկացնում է, որ փետրվարի 10-ին՝ ժամը 13:00-ի դրությամբ ՀՀ տարածքում կան փակ և դժվարանցանելի ավտոճանապարհներ:
Փակ ենԱրագածոտնի մարզի Ամբերդ ամրոց և Քարի լիճ տանող ավտոճանապարհները ևՎարդենյաց լեռնանցքը:
Սարավան-«Զանգեր» հատվածը (բուք է), Չայնիի ոլորանները (բուք է), Ջերմուկ-Գնդեվազ (բուք է), Սոթք-Քարվաճառ, Արագածոտնի մարզի Ապարանի և Արագածի միջհամայնքային ավտոճանապարհները դժվարանցանելի են:
Կոտայքի, Գեղարքունիքի, Լոռու, Շիրակի, Սյունիքի մարզերի ավտոճանապարհներին տեղ-տեղ առկա է մերկասառույց:
Վրաստանի ՆԳՆ ԱԻ դեպարտամենտից և ՌԴ ԱԻՆ Հյուսիսային Օսիայի ճգնաժամային կառավարման կենտրոնից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհը փակ է բոլոր տեսակի ավտոմեքենաներիհամար:
ՌԴ ԱԻՆ Հյուսիսային Օսիայի ճգնաժամային կառավարման կենտրոնից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ ռուսական կողմում կա կուտակված 1098 տրանսպորտային միջոց՝ 950 բեռնատար և 148 մարդատար ավտոմեքենա:
Վարորդներին խորհուրդ է տրվում երթևեկել բացառապես ձմեռային անվադողերով։
Վերմիշյանը գործում ներգրավված է որպես կաշառք ստացող, իսկ Ջոն Ֆարխոյանը՝ կաշառք տվող
Երևանի քննչական վարչության նախկին պետ Ջոն Ֆարխոյանը մեղադրվում է առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տալու մեջ: Ֆարխոյանը գո...
Սպասվում է բուք և ձյան առատ տեղումներ. Սուրենյան
Օդերևութաբան Գագիկ Սուրենյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է կատարել. «Փետրվարի 8-ին կեսօրից հետո` դեպի երեկո...
Գործուղումների վրա ամենաշատը ծախսած պաշտոնյան Արմեն Սարգսյանն է` 123 միլիոն դրամ «Փաստինֆո»
Գործուղումների վրա ամենաշատ գումար ծախսած պաշտոնյան ՀՀ նախագահն է՝ շուրջ 123 մլն դրամ։ Այս մասին են գրում է «Փաստինֆո»-ն...

1098 Vehicles Accumulated on the Russian Side: 950 Trucks and 148 Cars
The Ministry of Emergency Situations reports that as of February 10 at 13:00, there are closed and difficult-to-navigate roads within the territory of Armenia.
The roads leading to the Amberd Fortress and Kari Lake in Aragatsotn Province and the Vardenyats Pass are closed. The Saravan-Zanger section (blizzard), the Chayni curves (blizzard), the Jermuk-Gndevaz road (blizzard), the Sotk-Karvachar, and the intercommunity roads of Aparan and Aragats in Aragatsotn Province are difficult to navigate.
There are spots of black ice on the roads of Kotayk, Gegharkunik, Lori, Shirak, and Syunik provinces.
According to information received from Georgia's Ministry of Internal Affairs and the Crisis Management Center of the North Ossetia Ministry of Emergency Situations of the Russian Federation, the Stepanavan-Lars road is closed for all types of vehicles.
Information from the Crisis Management Center of the Russian Ministry of Emergency Situations in North Ossetia indicates that there are 1098 vehicles accumulated on the Russian side, including 950 trucks and 148 cars. Drivers are advised to travel exclusively with winter tires.
Vermishyan Involved as Bribery Receiver, While John Farhoyan is the Bribery Giver
The former head of the Yerevan Investigative Department, John Farhoyan, is accused of giving a particularly large bribe....
Heavy Snowfall and Blizzard Conditions Expected, Surenyans Says
Meteorologist Gagik Surenyans made a post on his Facebook page, stating:“On February 8, after noon and towards the eveni...
The Official Who Spent The Most on Business Trips is Armen Sarkissian: 123 Million Drams
The official who has spent the most on business trips is the President of Armenia, Armen Sarkissian, with approximately...
Former Director of Republican Maternity Hospital Razmik Abrahamyan to Remain Free
The former chief gynecologist of Armenia and accused in the illegal adoption case, Razmik Abrahamyan, will remain free....