Արաբական երկրները և ԵՄ-ն դատապարտել են Իսրայելին
Մի շարք արաբական երկրներ և Եվրամիությունը դատապարտեցին Իսրայելի կառավարության որոշումը՝ սկսել Արևմտյան ափի մի մասում գտնվող հողերի գրանցումը Իսրայելի հանրային գրանցամատյանում։
«Այս քայլը հիմք է հանդիսանում Պաղեստինի տարածքում բնակավայրերի հետագա ընդլայնման համար։ Տասնամյակներ շարունակ գործող կանոնները, որոնք արգելում էին ոչ մուսուլմաններին Արևմտյան ափում հող գնել, վերացվում են», - բացատրում է BBC Երուսաղեմի թղթակիցը։
Իսրայելի կառավարությունը հայտարարել է, որ այս որոշումը նպատակ ունի կարգավորել Արևմտյան ափի հողային իրավիճակը։ Որոշումը վերաբերում է այսպես կոչված «C տարածքին», որը, ըստ AFP լրատվական գործակալության, ընդգրկում է Արևմտյան ափի մոտավորապես 60%-ը և վերահսկվում է Իսրայելի կողմից։
«Սա վերջ կդնի իրավական վեճերին և հնարավորություն կտա ենթակառուցվածքների զարգացմանը և հողերի վաճառքին կարգավորված ձևով», - հայտարարել է կառավարությունը։
Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարությունը առանձին առարկեց արաբական երկրների և ԵՄ-ի արձագանքին։ Նախարարությունը հայտարարել է, որ կառավարության որոշումը տեխնիկական, վարչական միջոցառում է։ «Կհեշտացնի սեփականության գրանցման ընթացակարգերը և կապահովի իրավունքների թափանցիկ և մանրակրկիտ պարզաբանում իրավական վեճերը լուծելիս», - ասվում է հայտարարության մեջ։ Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարությունը հավելել է, որ այս քայլը պատասխան էր Պաղեստինի ինքնավարության կողմից վերահսկվող տարածքներում հողային իրավունքների անօրինական գրանցմանը։