Ռուսաստանից կարտաքսվի ավելի քան 4,300 օտարերկրյա քաղաքացի՝ «Անօրինական-2025» գործողության արդյունքում
Ինչպես հայտնել է վարչության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Տատյանա Պետրովան, գործողության նպատակն է եղել միգրացիոն ոլորտում իրավախախտումների հայտնաբերումն ու կանխումը։ Նրա խոսքով՝ երկու փուլով իրականացված միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել է շուրջ 15,700 վարչական խախտում, որոնք վերաբերում են օտարերկրյա քաղաքացիների մնալու և աշխատանքային գործունեության կանոնների խախտմանը։
Ոստիկանները կազմել են ավելի քան 10,000 արձանագրություն՝ Ռուսաստանի Դաշնության Վարչական իրավախախտումների օրենսգրքի 18.8 հոդվածով (ՌԴ-ում գտնվելու կանոնների խախտում), և շուրջ 2,100 արձանագրություն՝ 18.10 հոդվածով (անօրինական աշխատանք): Բացի այդ, գործատուների նկատմամբ կազմվել է ավելի քան 1,600 արձանագրություն՝ օտարերկրյա աշխատուժի ապօրինի ներգրավման համար։
Գործողության ընթացքում հարուցվել է 748 քրեական գործ, որոնց մեծ մասը վերաբերում է կեղծ գրանցման (Քրեական օրենսգրքի 322.3 հոդված, 430 դեպք) և միգրացիոն փաստաթղթերի կեղծման (Քրեական օրենսգրքի 327 հոդված, 235 դեպք) դեպքերին։ Բացի այդ, արձանագրվել է 29 քրեական գործ՝ թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության, և 24 գործ՝ օտարերկրյա քաղաքացիների կողմից կատարված այլ հանցագործությունների վերաբերյալ։
Այս անտարբեր վերաբերմունքը հանգեցրեց հսկայական հիասթափության. Միրզոյան
Ֆիննական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն, անդրադառնալով ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում ՀՀ ներգրավ...
Գագիկ Ծառուկյանի փաստաբանները Վճռաբեկ բողոք կներկայացնեն
Գագիկ Ծառուկյանի փաստաբանները Վճռաբեկ բողոք կներկայացնեն: Այս մասին հայտնեց փաստաբան Էմին Խաչատրյանը` նշելով, որ իրենք բ...
Չենք պատրաստվում մեր ողջ տնտեսությունը գամել սպառազինության ձեռքբերմանը. Պապիկյան
Մենք հույսը դնում ենք մեզ վրա, և, բնականաբար, այս համատեքստում կարծում ենք, որ խաղաղությունն այն ճանապարհն է, որը կչեզոք...
ԱԺ աշխատակիցներին աշխատավարձի 125%-ի չափով պարգևավճար է հատկացվել, ընդհանուր՝ 304.000 դոլար. AntiFake
Մինչ Հայաստանում կորոնավիրուսային համաճարակի հետևանքով խորանում է տնտեսական ճգնաժամը, վատթարանում է մարդկանց սոցիալական...

Over 4,300 Foreign Nationals to Be Deported from Russia as Part of Operation 'Illegal-2025'
According to Tatiana Petrova, head of the information and public relations department, the aim of the operation has been to uncover and prevent violations in the migration sector. She noted that through measures carried out in two phases, approximately 15,700 administrative violations have been identified, concerning breaches of rules regarding the stay and employment of foreign nationals.
Police have issued more than 10,000 reports under Article 18.8 of the Administrative Offenses Code of the Russian Federation (violation of stay rules in the RF) and around 2,100 reports under Article 18.10 (illegal employment). Additionally, over 1,600 reports have been filed against employers for the illegal engagement of foreign labor.
During the operation, 748 criminal cases have been initiated, most of which pertain to cases of false registration (Article 322.3 of the Criminal Code, 430 cases) and forgery of migration documents (Article 327 of the Criminal Code, 235 cases). Furthermore, 29 criminal cases have been registered for illegal drug trafficking, and 24 cases regarding other crimes committed by foreign nationals.
Entry of Extremists Poses Threat to Entire Region, Says Iranian Foreign Minister
Iran is concerned about the human losses and damage to civilians in the Nagorno-Karabakh conflict zone, reports the Isna...
They Are Not Waiting: The Political Assignment Has Already Been Given, Abrahamyan
Armenian National Assembly's 'Honorary Duty' faction secretary Tigran Abrahamyan has stated: 'The government is announci...
Finnish Presidential Candidates Clash Over Whether to Respond to Putin's Call
The main candidates who advanced to the second round of the presidential elections in Finland, former Prime Minister Ale...
Pashinyan on Putin's Personal Involvement in Armenian-Russian Relations
Armenia will continue to strengthen and expand its allied relations and strategic partnership with Russia. Prime Ministe...