Հայաստան կմատակարարվի VOR/DME 2700 ռադիոփարոս
Ռուսական աերոնավիգացիոն համակարգերի մշակող և արտադրող «Ազիմուտ» ընկերությունը («Ռոստեխ»-ի մաս) Հայաստանին մատակարարել է ռադիոփարոս, որը կօգնի ինքնաթիռներին կողմնորոշվել լեռնային տեղանքում և…
Ռուսական աերոնավիգացիոն համակարգերի մշակող և արտադրող «Ազիմուտ» ընկերությունը («Ռոստեխ»-ի մաս) Հայաստանին մատակարարել է ռադիոփարոս, որը կօգնի ինքնաթիռներին կողմնորոշվել լեռնային տեղանքում և եղանակային բարդ պայմաններում։ Այս մասին, ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, հայտնում է «Ռոստեխ» պետական ​​կորպորացիան։
Սարքավորումը տեղադրված է Սիսիան քաղաքի մոտակայքում։
«Մենք ավարտել ենք Հայաստանում VOR/DME 2700-ի փորձարկումը: Այն թույլ կտա օդանավերին կողմնորոշվել օդային երթուղիներում՝ լեռնային տեղանքում և վատ եղանակային պայմաններում»,- ասվում է «Ազիմուտ»-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Ալեքսեյ Գալչենկովի հայտարարության մեջ։
VOR/DME 2700 ռադիոփարոսը որոշում է օդանավի գտնվելու վայրը: Այն գործում է VHF (շատ բարձր հաճախականությամբ, 30-ից 300 մեգահերց) տիրույթում և կարող է միաժամանակ ուղղորդել մինչև 200 ինքնաթիռ: Սարքավորումը խորհուրդ է տրվում Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպության (ICAO) կողմից՝ որպես օդային երթուղիներում կողմնորոշվելու առաջնային միջոց, ինչպես նաև լրացուցիչ միջոց, երբ ինքնաթիռները մոտենում են վայրէջքի:

VOR/DME 2700 Radio Beacon to Be Supplied to Armenia
The Russian developer and manufacturer of aeronautical navigation systems, Azimut (part of Rostec), has supplied Armenia with a radio beacon designed to help aircraft navigate in mountainous terrain and adverse weather conditions. According to TASS, this was announced by the Rostec State Corporation.
The equipment is installed near the city of Sisian.
“We have completed the testing of the VOR/DME 2700 in Armenia. It will allow aircraft to navigate along air routes in mountainous areas and poor weather conditions,” said Alexey Galchenkoff, Deputy Director General of Azimut.
The VOR/DME 2700 radio beacon determines the aircraft's location. It operates in the VHF (very high frequency, between 30 and 300 megahertz) range and can guide up to 200 aircraft simultaneously. The equipment is recommended by the International Civil Aviation Organization (ICAO) as a primary means for navigation along air routes, as well as a supplementary measure when aircraft are approaching for landing.