«Դա բեկումնային կլինի». Միրզոյան
Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության համաձայնագիրը բեկումնային կլինի, Աստանայում հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը: Այս մասին հայտնում է Sputnik Казахстан-ը:
Երկար բանակցություններից հետո եկել է համաձայնագիրը ստորագրելու և Հարավային Կովկասում խաղաղության հասնելու և տնտեսական հնարավորությունների բացման ուղղությամբ առաջ շարժվելու ժամանակը, ընդգծել է նա:
Միրզոյանը Ղազախստանի ԱԳ նախարար Մուրատ Նուրտլեուի հետ հանդիպման ժամանակ անդրադարձել է տարածաշրջանային խնդիրներին, ներկայացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ վերջին զարգացումները։
«Հայաստանի դիրքորոշումը հստակ է՝ երկու պետությունների տարածքային ամբողջականության ճանաչում և սահմանազատման գործընթացի անցկացում՝ Ալմաթիի հռչակագրի դրույթի հիման վրա։ Ակնհայտ է, որ կարևոր է նաև մարդասիրական հարցերի լուծումը, այդ թվում ՝ անհայտ կորածների ճակատագրերի պարզումը և ռազմագերիների ու պահվող քաղաքացիական անձանց ազատ արձակումը», - ընդգծել է Հայաստանի արտգործնախարարը։
Նա նաև հիշեցրել է, որ Ղազախստանն իր հարթակն էր տրամադրում հայ-ադրբեջանական բանակցությունների համար, և պետությունները միասնական են անկախության ձգտման հարցում։
Ի պատասխան Մուրատ Նուրտլեուն նշել է, որ Աստանան և Երևանը համաշխարհային օրակարգի շատ հարցերի շուրջ կիսում են նույն տեսակետները:«Մենք նաև մեծ նշանակություն ենք տալիս Հարավային Կովկասում անվտանգության և խաղաղության ապահովմանը», - ասել է նա: