Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել 20 270 անձ, 2850-ին պետությունն ապահովել է կեցավայրով․ մանրամասներ
Այս պահի դրությամբ 20 270 հազար մարդ է հատել Կոռնիձորի մեր անցակետը. Դրանցից 2850-ին պետությունն ապահովել է կեցավայրով: Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 26-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց վարչապետի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանը:
«Երեք օր կառավարության նախաձեռնությամբ գործում են Արցախից բռնի տեղահանված անձանց տեղաբաշխման կայաններ, քաղաքացիների հաշվառման գործընթաց է տեղի ունենում։ 20 270 անձ արդեն իսկ ստացել է հաշվառումը եւ տեղի է ունենում տեղաբաշխում: Պետությունը հոգացել է 2850 բռնի տեղահանված անձի կեցության հարց: Մասնավորապես, Գորիսում լուծվել է 615 անձի կեցության հարց, Սիսիանում՝ 169, Տաթևում՝ 171, Կապանում՝ 324, Մեղրիում՝ 19: Ընդհանուր առմամբ Սյունիքի մարզում տեղաբաշխվել է 1298 տեղահանված անձ, Վայոց Ձորում ունենք 532, Գեղարքունիքում՝ 752, Տավուշում՝ 268»,- ասել է Բաղդասարյանը:

20,270 People Relocated from Artsakh to Armenia, Government Provides Shelter for 2,850
As of now, 20,270 individuals have crossed our checkpoint at Kornidzor. Of these, the government has provided shelter for 2,850 individuals. This was stated today, September 26, during a press conference by the spokesperson for the Prime Minister, Nazeli Baghdasaryan.
“For the past three days, the government has been operating relocation centers for individuals forcibly displaced from Artsakh, and a registration process is taking place for the citizens. A total of 20,270 individuals have already completed their registration and relocation is underway. The state has taken care of the housing needs of 2,850 forcibly displaced persons. Specifically, in Goris, the housing needs of 615 individuals have been resolved, in Sisian 169, in Tatev 171, in Kapan 324, and in Meghri 19. Overall, 1,298 displaced persons have been relocated in the Syunik Province, 532 in Vayots Dzor, 752 in Gegharkunik, and 268 in Tavush,” said Baghdasaryan.