Եվրոպայում գազի գինը գերազանցել է 1450 դոլարը
Գազի գները Եվրոպայում, Լոնդոնի ICE բորսայի տվյալներով, ավելացել են 15 տոկոսով։ Աճուրդի սկզբում՝ հունիսի 16-ին, դրանք գերազանցել են հազար խորանարդ մետրը 1 450 դոլարը 2022թ. ապրիլի սկզբից ի վեր, գրում են միջազգային լրատվականները։
Հուլիսյան ֆյուչերսները, եվրոպական ամենամեծ՝ TTF հաբի ինդեքսով, հինգշաբթի օրվա աճուրդն սկսել են 1 334,9 դոլարի մակարդակով, ինչը 6,2 տոկոսով ավելին է երեքշաբթի օրվա հաշվարկային գնից (1 256,5 դոլար)։ Աճուրդների առավելագույնը կազմում է հազար խորանարդ մետրը 1 451,7 դոլար։
«Գազպրոմը» կրճատում է Եվրոպա գազի մատակարարումները «Հյուսիսային հոսքով»՝ սարքավորումների հետ կապված խնդիրների պատճառով. երկու օրում դրանք կրճատվել են՝ օրական 167 մլն խորանարդ մետրից հասնելով 67 մլն-ի։ Մատակարարումները կրճատվել են այն պատճառով, որ տուրբինը չեն կարողանում Գերմանիա հասցնել Կանադայից, որտեղ այն նորոգվում էր։ Կանադայում այն համարում են երկակի նշանակության ապրանք եւ բաց չեն թողնում պատժամիջոցների պատճառով։ Հունիսի 15-ին «Գազպրոմը» դադարեցրել է մյուս տուրբինի աշխատանքը «Պորտովայա» կոմպրեսորային կայանում, որով հումքը մատակարարվում է «Հյուսիսային հոսքին»։
Գերմանիայի կարծիքով՝ գազի մատակարարման կրճատումը կապված չէ տեխնիկական խնդիրների հետ եւ քաղաքականացված է։

Gas Prices in Europe Exceed $1450
Gas prices in Europe have risen by 15 percent, according to data from the London ICE exchange. At the start of the auction on June 16, prices exceeded $1,450 per thousand cubic meters, the highest since April 2022, as reported by international news outlets.
July futures, based on the European benchmark TTF hub index, opened Thursday's auction at $1,334.9, which is 6.2 percent higher than the calculated price of $1,256.5 on Tuesday. The maximum price in the bids reached $1,451.7 per thousand cubic meters.
Gazprom is reducing gas supplies to Europe via the 'Nord Stream' due to equipment-related issues, with reductions falling from 167 million cubic meters daily to 67 million. The supply cut is attributed to difficulties in delivering a turbine from Canada to Germany for repairs. The turbine is considered dual-use technology and cannot be exported due to sanctions.
On June 15, Gazprom halted the operation of another turbine at the 'Portovaya' compressor station, which supplies gas to the 'Nord Stream'. According to Germany, the reduction in gas supplies is not due to technical issues but is politically motivated.