Հայտնաբերվել են 2287 մահացած անձի վերաբերյալ տվյալներ ու հանվել ընտրողների ցուցակներից. Արա Մկրտչյան
Ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության պետ Արա Մկրտչյանը ԿԸՀ-ում տեղի ունեցած ասուլիսի ընթացքում հայտնեց, որ վարչությունում ստեղծվել է թեժ գիծ, որի միջոցով ամբողջ ընթացքում ստացվել է…
Ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության պետ Արա Մկրտչյանը ԿԸՀ-ում տեղի ունեցած ասուլիսի ընթացքում հայտնեց, որ վարչությունում ստեղծվել է թեժ գիծ, որի միջոցով ամբողջ ընթացքում ստացվել է ընտրացուցակների վերաբերյալ 319 զանգ: Դրանցից 309-ը եղել են տեղեկատվական բնույթի: «4 զանգ վերաբերել է ընտրացուցակներում առկա անճտություններին: Դրանց վերաբերյալ կատարվել են համապատասխան ուսումնասիրություններ, և անճշտությունները վերացվել են»,- ասաց Մկրտչյանը: Նախնական ցուցակները հրապարակելուց հետո մինչև վերջնական ցուցակների հրապարակումը ոստիկանության կողմից ԶԼՄ-ների կողմից արվել են հայտարարություններ՝ ընտրացուցակներում անճշտությունների դեպքում դիմելու կարգի, ընթացակարգերի վերաբերյալ: «Փորձը ցույց է տվել, որ բոլոր ընտրությունների ժամանակ բարձրաձայնվում, քննարկվում, նաև որոշ դեպքերում շահարկվում է մահացած մարդկանց տվյալների առկայությունը: Հարկ եմ համարում նշել, որ ՀՀ օրենսդրության համաձայն՝ անձը բնակչության պետական ռեգիստրի հաշվառումից մահվան հիմքով հանվում է սահմանված կարգով մահն իրավասու մարմնում գրանցելու դեպքում: Շատ են դեպքերը, երբ անձի մահվան տեղեկատվությունը հասու չի լինում իրավասու մարմին: Օրինակ՝ երբ անձը մահացել է օտարերկրյա պետությունում»,- ասաց Մկրտչյանը: Ոստիկանության ստուգումների արդյունքում հայտնաբերվել են 2287 մահացած անձի վերաբերյալ տվյալներ, որոնք գրանցված չեն եղել ՔԿԱԳ մարմինների կողմից: Նրանք հանվել են ընտրողների ցուցակներից:
Երբ ընտրատեղամասից տուն վերադարձանք, ես ու Արփին սկսեցինք մուլտ նայել, անցավ ահագին ժամանակ մեկ էլ Արփին ասաց... Աննա Հակոբյան
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարի տիկինը՝ Աննա Հակոբյանը ֆեյսբուքի իր էջում գրել է. «Երբ ընտրատեղամասից տուն վերադարձանք, ես ու...

2287 Deceased Individuals' Data Discovered and Removed from Voter Lists, Says Ara Mkrtchyan
The head of the Police Passport and Visa Department, Ara Mkrtchyan, announced at a press conference held at the Central Electoral Commission (CEC) that a hotline had been established in the department, through which 319 calls regarding voter lists had been received throughout the process. Of these, 309 were informational in nature.
“Four calls were related to inaccuracies in the voter lists. Appropriate investigations were conducted regarding these, and the inaccuracies have been rectified,” said Mkrtchyan.
After the preliminary lists were published, statements were made by the police to the media regarding the procedures to follow in case of inaccuracies in the voter lists until the final lists were released.
“Experience has shown that the presence of deceased individuals' data is raised, discussed, and in some cases exploited during every election. I must emphasize that according to Armenian legislation, a person is removed from the state population register due to death after the death is recorded in the competent authority in the prescribed manner. There are many cases where the death information of a person does not reach the competent authority, for example, when the person has died in a foreign country,” Mkrtchyan stated.
As a result of police checks, data concerning 2287 deceased individuals were uncovered, which had not been registered by the civil registration authority. They have been removed from the voter lists.