Այսօր Հայաստանում հաստատվել է կորոնավիրուսի 1192 նոր դեպք, մահացել է 23 մարդ. Առողջապահության նախարարություն
ՀՀ առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ Ապրիլի 3-ի, ժամը 11:00-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 196044 դեպք, որոնցից 175401-ն` առողջացած, 3575-ը` մահվան…
ՀՀ առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ Ապրիլի 3-ի, ժամը 11:00-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 196044 դեպք, որոնցից 175401-ն` առողջացած, 3575-ը` մահվան ելքով: Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 16150 պացիենտ: Ընդհանուր առմամբ կատարվել է 869652 թեստավորում:
Այսպիսով` երեկ կատարվել է 4976 թեստավորում, որից հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 1192 նոր դեպք: Ունենք 856 առողջացած և 23 մահվան դեպք:
Նախորդ օրն արձանագրվել է մահվան 14 դեպք, երբ պացիենտներն ունեցել են կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով։ Այդպիսի դեպքերի ընդհանուր թիվը 918 է:

1192 New Coronavirus Cases Confirmed in Armenia Today, 23 Deaths Reported: Ministry of Health
The Armenian Ministry of Health reports that as of April 3, at 11:00 AM, a total of 196,044 cases of coronavirus disease have been confirmed, of which 175,401 have recovered, and 3,575 have resulted in death. Currently, 16,150 patients are receiving actual treatment for the coronavirus.
Overall, 869,652 tests have been conducted. In the past day, 4,976 tests were performed, resulting in the confirmation of 1,192 new cases of coronavirus disease. We have recorded 856 recoveries and 23 deaths.
On the previous day, 14 deaths were recorded among patients who had coronavirus infection, but the death was due to another illness. The total number of such cases is 918.
Yerevan: A Rush in a Store to Buy Eggs
There is an egg deficit in the Republic. Citizens are reporting that there are no eggs in the stores. This is particular...
Eggs Disappear from Yerevan Shops, Prices Spike Up to 230 Drams
Eggs have completely disappeared from shops and supermarkets in Yerevan. This is reported by Mediaport.“In anticipation...
We Don't Have Eggs, So Don't Knock on the Door Asking for Them
We don't have eggs, so don't knock on the door asking for them.This sign is posted on the door of one of the shops in Ye...
No Face to Show: Bishop Mikhail Ajapahyan on Pashinyan's Absence from Easter Service
Prime Minister Nikol Pashinyan has self-isolated ahead of his meeting with Russian President Putin on April 7 and will n...