Արցախի առնվազն 1815 հեկտար անտառների հրդեհումը պատերազմական հանցագործություն է. ԱՀ ՄԻՊ
Քաղաքացիական բնակավայրերի և օբյեկտների թիրախավորմանը զուգահեռ՝ հատկապես վերջին օրերի ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերը դիտավորյալ հրդեհում են Արցախի անտառածածկ տարածքները՝ ըստ նախնական տվյալների՝ հիմնականում սպիտակ ֆոսֆորի արգելված զինատեսակի կիրառմամբ:
Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանի փաստահավաք առաքելության շրջանակներում պարզվել է, որ ադրբեջանական կողմից Արցախի անտառների դիտավորյալ հրդեհումը կրում է համատարած բնույթ և ընդգրկում է բոլոր շրջանները: Նախնական տեղեկություններով՝ հրդեհի է մատնվել արդեն 1815 հեկտար անտառածածկ տարածք, սակայն տարբեր վայրերում հրդեհները շարունակվում են, և առկա է ծավալների արագ աճի միտում:
Հաշվի առնելով հրդեհված անտառների ծավալն ու աշխարհագրական ընդգրկվածությունը՝ Արցախի Հանրապետության բնակչությունը կանգնած է բնապահպանական աղետի առաջ, որը խարխլում է տարածաշրջանում բնապահպանական անվտանգությունը և երկարաժամկետ վտանգավոր հետևանքներ է պարունակում Արցախի բնակչության կյանքի ու առողջության համար: Բացի դրանից, ադրբեջանական զինված ուժերն այդ հանցավոր մեթոդաբանությամբ նպատակ ունեն վնասել անտառներում ապաստանած քաղաքացիական բնակչությանը:
Պաշտպանն ընդգծում է, որ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Արցախի անտառների դիտավորյալ հրդեհումը պատերազմական հանցագործություն է և կոչ է անում միջազգային հանրությանը գործնական քայլեր ձեռնարկել ադրբեջանական հանցագործությունները դատապարտելու և պատասխանատուներին պատժելու ուղղությամբ:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի զինուժը լայնածավալ հարձակում է սկսել Արցախում՝ թիրախավորելով նաև խաղաղ բնակչությանը։ Ադրբեջանի զինված ուժերը թիրախավորել է նաև Արցախի և Հայաստանի Հանրապետության զինվորական և քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, որի հետևանքով Գեղարքունիքում զոհվել է 2 քաղաքացիական անձ, Արցախում զոհվել է 45 քաղաքացիական անձ, վիրավորվել է 141 քաղաքացիական անձ։
Ադրբեջանական զինուժի հրետակոծության հետևանքով վիրավորվել են ինչպես արտասահմանյան, այնպես էլ տեղական լրատվամիջոցների լրագրողներ։ Հայաստանում և Արցախում սեպտեմբերի 27-ին հայտարարվել է ռազմական դրություն։
Արդեն երեք անգամ հայտարարվել է մարդասիրական հրադադարի մասին, սակայն ադրբեջանական զինուժը խախտել է այն։
Շուշին ամբողջությամբ դուրս է մեր վերահսկողությունից, թշնամին գտնվում է Ստեփանակերտի մատույցներում. Վահրամ Պողոսյան
Հանրապետության նախագահի այսօր արած գրառումը հանրային շրջանակներում անկումային որոշակի տրամադրություններ է առաջացրել: Դա...
Թշնամին հրետանային կրակ է վարել հայկական ստորաբաժանումների ուղղությամբ, մի քանի արկ ընկել է Իրանի տարածք
Ադրբեջանական կողմը հրետանային կրակ է վարել հայկական ստորաբաժանումների ուղղությամբ: Արկերից մի քանիսը ընկել են Իրանի տարա...
Լուսադեմին թշնամին «Սմերչ» կայանքից կրակ է բացել Մարտունի և Շուշի քաղաքների ուղղությամբ
Նոյեմբերի 2-ի լույս 3-ի գիշերն ընդհանուր առմամբ խաղաղ բնակավայրերում պահպանվել է հարաբերական հանգիստը։Սակայն, լուսադեմին...

The Destruction of At Least 1815 Hectares of Forests in Artsakh is a War Crime: Artsakh Ombudsman
In parallel with the targeting of civilian settlements and facilities, particularly in recent days, the armed forces of Azerbaijan are deliberately igniting forested areas in Artsakh, reportedly utilizing banned munitions, mainly white phosphorus. The fact-finding mission of the Human Rights Ombudsman of Artsakh has revealed that the deliberate arson of Artsakh's forests by Azerbaijanis is widespread, affecting all regions. According to preliminary information, 1815 hectares of forested area have already been engulfed in flames, but fires continue to spread in various locations, showing a rapid increase in scale.
Given the extent and geographical distribution of the burned forests, the population of the Republic of Artsakh is facing an environmental disaster that undermines ecological security in the region and poses severe long-term threats to the life and health of the residents of Artsakh. Additionally, the Azerbaijani armed forces aim to harm the civilian population taking refuge in the forests through this criminal methodology.
The Ombudsman emphasizes that the deliberate burning of Artsakh's forests by the Azerbaijani armed forces constitutes a war crime and calls upon the international community to take practical steps to condemn Azerbaijani atrocities and punish those responsible.
Recall that on September 27, Azerbaijani forces launched a large-scale attack in Artsakh, also targeting peaceful civilians. The Azerbaijani armed forces have targeted both military and civilian infrastructure in Artsakh and the Republic of Armenia, resulting in the deaths of two civilians in Gegharkunik, 45 civilians in Artsakh, and injuries to 141 civilians. Journalists from both foreign and local media have been injured due to the Azerbaijani shelling. A state of martial law was declared in Armenia and Artsakh on September 27. A humanitarian ceasefire has been declared three times so far, but it has been violated by Azerbaijani armed forces.
Shushi is Completely Out of Our Control, The Enemy is at the Gates of Stepanakert. Vahram Poghosyan
The President's statement today has sparked certain pessimistic sentiments within the public sphere. This is understanda...
Azerbaijan Conducts Artillery Fire Towards Armenian Units, Several Shells Land in Iran
The Azerbaijani side has conducted artillery fire towards Armenian units. Several shells have landed in Iranian territor...
Enemy Opens Fire from 'Smerch' System Towards Martuni and Shushi at Dawn
During the night of November 2 to 3, relative calm has been maintained in civilian areas. However, at dawn, the enemy re...