Գյումրի. առցանց եղանակով առաջին դասարան կընդունվի 1822 աշակերտ
Հանրապետության բոլոր  դպրոցներում նոր ուսումնական տարվա առաջին դասարանցիների ընդունելությունը բացառապես էլեկտրոնային գրանցման եղանակով է: Անցած տարի ընդունելության առցանց համակարգը փորձարկվեց…
Հանրապետության բոլոր  դպրոցներում նոր ուսումնական տարվա առաջին դասարանցիների ընդունելությունը բացառապես էլեկտրոնային գրանցման եղանակով է: Անցած տարի ընդունելության առցանց համակարգը փորձարկվեց միայն մայրաքաղաքի դպրոցներում։ Օնլայն եղանակով ընդունելությամբ փորձ է արվում դպրոցների միջև մրցակցային հավասար պայմանների հարթակ ստեղծել:
Նախկին թղթատարության ու ծնողների դպրոց գնալու պարտադրանքի փոխարեն տնից ընդամենը մի քանի րոպեում առցանց գրանցումով գործն ավարտվում է:
Հունիսի 1-10-ը եղել է գրանցումների առաջին փուլը, որը համարվել է բաց, բայց ոչ բոլորի համար: Այսինքն՝ առաջին փուլով գրանցվել են ՝ դպրոցի մանկավարժների կամ դպրոցում սովորող նույն ընտանիքի երեխաները: Այժմ արդեն առցանց հարթակը հասանելի է առաջին դասարանում բոլոր հայտագրվողների համար:
[c1c907940d216caea88af49d7d78deb2.png]
[93dc0bc418c9c05c6e8f2e2653a9c654.png]
Գործում են սահմանափակումներ, որոնք միջնակարգ և  հիմնական դպրոցների համար ըստ լիցենզավորման կարգի են՝ հաշվի առնելով շենքային պայմաններն ու դասվարական կազմը, և ըստ այդմ՝ առաջին դասարանցիների  ընդունելության թիվ է սահմանվել:
Գյումրու հիմնական և միջնակարգ 27 դպրոցներում առցանց համակարգով ընդունելության սահմանային չափը 1822 է: Ամենաշատ առաջին դասարանցիներ՝ 155 երեխայի ընդունելու թույլտվություն ունի մեկ դպրոց, որը նորակառույց Մուշ 2/2  թաղամասում է, ևս մեկ դպրոց էլ նվազագույնը՝  ընդամենը  3 առաջին դասարանցի է  ընդունելու, խոսքը Շերամ թաղամասի մասին է։ Առցանց համակարգով առաջին դասարանցիների  ընդունելությունը կշարունակվի մինչև օգոստոսի սկիզբը:

Gyumri: Online Admission for 1822 First-graders
The admission of first-graders for the new academic year in all schools across the Republic will be conducted exclusively through electronic registration. Last year, the online admission system was tested only in schools of the capital. The aim of the online enrollment is to create a level playing field among schools.
Instead of the former paperwork and the obligation for parents to visit the school, the process can now be completed online in just a few minutes from home. The first phase of registrations took place from June 1-10, which was considered open but not for everyone. In other words, the first phase allowed registration for the children of the school's teachers or those belonging to the same family currently studying at the school.
Now, the online platform is available for all applicants for the first grade.
Restrictions apply based on the licensing rules for secondary and primary schools, taking into account building conditions and the teaching staff, and as a result, the number of first-graders to be accepted has been determined. In Gyumri, the threshold for online admission in 27 primary and secondary schools is set at 1822.
One school, located in the newly built Mush 2/2 neighborhood, has the highest capacity, allowing 155 first-graders to enroll, while another school in the Sheram neighborhood is permitted to accept a minimum of only 3 first-graders. The online admission for first-graders will continue until the beginning of August.