Մրայա Քերին հաղթել է դատարանում․ հայցվորները պարտավորվել են վճարել 92,000 դոլար
Ամերիկյան դատարանը պարտավորեցրել է երաժիշտներ Էնդի Սթոունին և Թրոյ Փաուերսին վճարել 92,000 դոլար փոխհատուցում երգչուհի Մրայա Քերիին, այն բանից հետո, երբ նրանք փորձեցին մեղադրել նրան հայտնի Սուրբ Ծննդյան «All I Want for Christmas Is You» երգի գրագողության մեջ, հաղորդում է TMZ-ը՝ հղում անելով դատարանի փաստաթղթերին։
Հայցվորները պնդում էին, որ Քերիի 1994 թվականի հիթը պատճենել է իրենց համանուն ստեղծագործությունը, որը ձայնագրվել է Vince Vance & the Valiants խմբի համար 1989 թվականին։ Նրանք երգչից պահանջում էին 20 միլիոն դոլար փոխհատուցում։ Սակայն, դեռևս մարտին Լոս Անջելեսի դատարանը մերժեց այդ պահանջները՝ հայցը համարելով անհիմն։ Դատավորը նշեց, որ երգերը զգալիորեն տարբերվում են երաժշտական ​​բովանդակությամբ և միավորվում են միայն Սուրբ Ծննդյան թեմայով և նույն վերնագրով, որն ինքնին չի կարող հեղինակային իրավունքով պաշտպանված լինել։
Դատարանը վերջնական որոշում է կայացրել՝ պարտավորեցնելով Սթոունին և Փաուերսին ոչ միայն հրաժարվել իրենց պահանջներից, այլև փոխհատուցել իրենց դատական ​​ծախսերը։ Քերիին և գործով մյուս մեղադրյալներին շնորհված ընդհանուր փոխհատուցումը կազմել է 110,000 դոլար, որից 92,000 դոլարը շնորհվել է անմիջապես երգչին։ Այս որոշումը երգչուհու համար լիակատար իրավական հաղթանակ էր և պաշտպանեց նրա ամենահաջողակ առևտրային նախագիծը, որը տարեկան տասնյակ միլիոնավոր դոլարներ է բերում։

An American court has ordered musicians Andy Stone and Troy Powers to pay $92,000 in damages to singer Mariah Carey after they attempted to accuse her of copyright infringement regarding the famous Christmas song “All I Want for Christmas Is You,” reports TMZ, citing court documents.
The plaintiffs claimed that Carey's 1994 hit copied their eponymous work, which was recorded by Vince Vance & the Valiants in 1989. They demanded $20 million in damages. However, in March, a Los Angeles court dismissed their claims, deeming the lawsuit baseless. The judge noted that the songs differ significantly in musical content and only share a holiday theme and the same title, which cannot be protected by copyright on its own.
The court has made a final decision, requiring Stone and Powers not only to withdraw their claims but also to cover legal costs. The total damages awarded to Carey and the other defendants amounted to $110,000, with $92,000 allocated directly to the singer. This ruling marks a complete legal victory for Carey and protects her most successful commercial project, which generates tens of millions of dollars annually.