Ինչպես են խաբեբաները Facebook-ի միջոցով յուրացրել 9․200․000 դրամ գումար. կան կալանավորվածներ
Բացահայտվել են մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային եղանակով հափշտակություններ կատարելու դեպքեր:
ՔԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, որ նախաքննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ Երևան քաղաքի 34-ամյա և Էջմիածին քաղաքի 31-ամյա բնակիչները, մի խումբ այլ անձանց հետ նախնական համաձայնության գալով առանձնապես խոշոր չափերի համակարգչային հափշտակություն կատարելու շուրջ, «Facebook.com» կայքում գրանցված տարբեր անվանումներով օգտահաշիվների միջոցով ներկայացել են որպես «Իդրամ» ՍՊ ընկերության աշխատակիցներ։
Նշված հավելվածով բոնուսներ կամ արտոնյալ կարգավիճակ տրամադրելու վերաբերյալ մտացածին խոստումներ ներկայացնելով և այլ պատրվակներով, վերջիններս քաղաքացիներից ստացել են նրանց անվամբ նույնականացված «Իդրամ» էլեկտրոնային դրամապանակներին ապօրինի հասանելիություն ստանալու համար անհրաժեշտ տվյալները և դրանց միջոցով նրանց անվամբ, առանց այդ քաղաքացիների գիտության ու համաձայնության, թվով 21 վարկային պայմանագրեր են կնքել և հափշտակել դրանցով հաստատված ընդհանուր 9․200․000 ՀՀ դրամ գումարը:
Ենթադրյալ հանցագործությունը կատարած վերոնշյալ անձինք, միջոցներ ձեռնարկելով միմյանց այլուրեքությունն ապահովելու համար, հանցավոր ճանապարհով ֆինանսական միջոցներ ձեռք բերելու նպատակով, 2021 թվականի օգոստոսի 2-ից մինչև օգոստոսի 24-ն ընկած ժամանակահատվածում համակարգչային տվյալն առանց օրենքով, կամ պայմանագրով, կամ իրավաչափ այլ հիմքով նախատեսված թույլտվության, մուտքագրելու միջոցով կատարել են համակարգչային հափշտակություններ։
Ձեռք բերված բավարար փաստերի հիման վրա 31 և 34-ամյա տղամարդկանց մեղադրանք է ներկայացվել, վերջիններիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանքը:
Նշված 2 անձանց վերաբերյալ մասն անջատվել է առանձին վարույթում, որով նախաքննությունն ավարտվել է։ Քրեական վարույթը, մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել է դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազին՝ այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:
Ենթադրյալ հանցագործության մեջ ներգրավված մյուս անձանց ինքնությունը պարզելու, նրանց հայտնաբերելու ուղղությամբ նախաքննությունը շարունակվում է:

Investigations have revealed incidents of particularly large-scale computer fraud conducted by a group of individuals in prearranged agreements. According to the information from the Investigative Committee’s Public Relations Department, based on the factual data gathered during the preliminary investigation, residents aged 34 from Yerevan and 31 from Ejmiadzin, in agreement with a number of other individuals, posed as employees of the 'Idram' LLC using various accounts registered under different names on the website Facebook.com.
By making false promises regarding bonuses or privileged statuses through the mentioned application and using other pretexts, they obtained necessary data to gain illegal access to the 'Idram' electronic wallets identified under the names of citizens. Consequently, they entered into 21 loan agreements without the knowledge or consent of the citizens involved and embezzled a total of 9,200,000 AMD confirmed by these agreements.
From August 2 to August 24, 2021, the individuals allegedly committing this crime executed computer fraud by unlawfully entering computer data without legal, contractual, or otherwise permitted grounds in order to secure financial means through unlawful channels, while taking measures to ensure their mutual non-disclosure.
Based on sufficient evidence collected, charges have been filed against the two men aged 31 and 34, who have been taken into custody as a preventive measure. The case concerning these two individuals has been separated for a specific proceeding, and the preliminary investigation has been completed. The criminal proceedings have been referred to the prosecutorial authority responsible for oversight, for approval and transmission to the court.
The investigation is ongoing to identify and locate other individuals involved in the alleged criminal activity.