Ռազմինֆոյի կազմած ցուցակում այս պահին արդեն 3290 զոհվածի անուն կա. Կարեն Վրթանեսյան
Ռազմական փորձագետ Կարեն Վրթանեսյանը Ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Հայաստանում իշխանությունը զավթած հանցավոր խումբը շարունակում է տեղեկատվական խառնաշփոթ ստեղծելու, պերմանենտ անորոշություն գեներացնելու…
Ռազմական փորձագետ Կարեն Վրթանեսյանը Ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․
«Հայաստանում իշխանությունը զավթած հանցավոր խումբը շարունակում է տեղեկատվական խառնաշփոթ ստեղծելու, պերմանենտ անորոշություն գեներացնելու իր քաղաքականությունը։
Այսօր ՀՀ անպաշտպանության նախարարությունը հայտնել է «Սպուտնիկ Արմենիային», թե. «Մարտի 31-ի դրությամբ արցախյան վերջին պատերազմի ժամանակ հաշվառվել է 3049 զոհված անձ»:
Իր հերթին առողջապահության նախարարությունն էլ ասում է, թե «Մարտի 31-ի դրությամբ կատարվել է 3723 դիակի և մասունքի դատաբժշկական փորձաքննություն։ Նույն օրվա դրությամբ առկա է 238 մարմնի և մասունքի փորձանմուշ, որոնք պետք է անցնեն հետազոտություններ»:
Ընդ որում, համաձայն նախարարության պնդման՝ «3723 դիակի և մասունքի դատաբժշկական փորձաքննություն» չի նշանակում 3723 զոհված։
[Տրամաբանական հարց. իսկ ի՞նչ է նշանակում այդ թիվը։ Ո՞ւմ է պետք փորձաքննությունների թիվը, եթե մարդկանց հուզող հարցը զոհվածների թիվ է։]
Ի դեպ, մի քանի օր առաջ էլ «Անտիֆեյքի» հարցմանն էին պատասխանել առողջապահության նախարարությունից, ասել. «Մարտի 22-ի դրությամբ կատարվել է 3716 դիակի և մասունքի դատաբժշկական փորձաքննություն»։
Դե իսկ գլխավոր կապիտուլյանտն էլ վերջերս հայտարարեց, թե իբր «պաշտոնապես հայտնի զոհերի թիվը 3250 է»։
Ես վստահ եմ, որ այս անհասկանալի, երկիմաստ ձևակերպումները, իրար հակասող թվեր շրջանառելը մի նպատակ ունի. վերջնականապես բոլորին խառնել ու չթողնել մտքում հստակ թիվ ունենալ, թե ի վերջո քանի զոհ ունենք։
Ասեմ, որ Ռազմինֆոյի կազմած ցուցակում այս պահին արդեն 3290 զոհվածի անուն կա, ընդ որում օր օրի նոր անուններ են ավելանում։ Նույնիսկ եթե ենթադրենք, թե 15–20 հոգու, լավ, հաշվենք 40 հոգու անուն սխալ ունենք, թեպետ բծախնդրորեն ստուգում ենք, ցանկացած դեպքում ՊՆ-ի ասած թվից առնվազն 200 անուն ավել կա։ Եւ սա այն դեպքում, որ դեռ բազմաթիվ չստուգված անուններ էլ կան տարբեր բաց աղբյուրներից, որոնք դեռ չենք հասցրել ստուգել, մշակել, գրանցել մեր ցուցակներում։
Բացառվում է, որ Ռազմինֆոն, որն աշխատում է միայն բաց աղբյուրներով, կամ էլ անմիջապես մարդկանցից է ստանում իրենց զոհված հարազատների անունները, ավելի շատ անուն իմանա քան ՀՀ անպաշտպանության նախարարությունը, առողջապահության նախարարությունը կամ մնացած պետական կառույցները։
Այդ մարդիկ ցուցակներով աշխատավարձ են ստացել, զորամասերում հաստիքացուցակներ կային, ի վերջո զոհվածների ընտանիքներին մահվան վկայականներ են տրվել։

Karen Vrtanesyan: The List Compiled by Razm.info Contains 3290 Names of the Deceased
Military expert Karen Vrtanesyan wrote on his Facebook page: “The criminal group that has seized power in Armenia continues its political strategy of creating information chaos and generating…
Military expert Karen Vrtanesyan wrote on his Facebook page: “The criminal group that has seized power in Armenia continues its political strategy of creating information chaos and generating permanent uncertainty. Today, the Ministry of Defense of Armenia reported to Sputnik Armenia that 'as of March 31, 3049 individuals have been recorded as deceased during the recent war in Artsakh.' Meanwhile, the Ministry of Health states that 'as of March 31, 3723 forensic examinations of bodies and parts have been conducted. On the same date, there are 238 samples of bodies and body parts that need to undergo examinations.'
It should be noted that, according to the ministry's claims, 'the 3723 forensic examinations of bodies and parts' do not equate to 3723 deceased individuals.
[Logical question: What does that number mean? Who needs the number of examinations when the public is concerned about the number of deceased?] Moreover, just a few days ago, the Ministry of Health responded to an inquiry by 'Antifeyk', stating, 'As of March 22, 3716 forensic examinations of bodies and parts have been conducted.'
Furthermore, the chief capitulator recently announced that the 'officially known number of casualties is 3250.' I am confident that these ambiguous, contradictory statements, and the circulation of conflicting numbers have one purpose: to confuse everyone and prevent them from having a clear understanding of how many casualties we actually have.
I would like to point out that the list compiled by Razm.info currently contains 3290 names of the deceased, and new names are being added daily. Even if we assume that we have mistakenly counted the names of 15-20 individuals, fine, let’s say 40, although we are meticulously checking, in any case, there are at least 200 more names than the number stated by the Ministry of Defense. And this is considering that there are numerous unverified names from various open sources that we have yet to check, process, and register in our lists.
It is unacceptable that Razm.info, which works only with open sources or directly receives the names of deceased individuals from their relatives, knows more names than the Ministry of Defense, the Ministry of Health, or the remaining state institutions. These officials have been receiving salaries for their work, there were established staffing tables in the military units, and ultimately, death certificates have been issued to the families of the deceased. How can it be that Razm.info has more names of the deceased than the Ministry of Defense?”